12 Հունիս 2018 - 13:18 AMT
Անանուն աղբյուրներ մեկնաբանելն «անշնորհակալ գործ է»․ ԱԳՆ-ն՝ լաբորատորիաների մասով Մոսկվայի «մտահոգվելու» մասին
Ռուսաստանյան «Կոմերսանտը», հղում անելով սեփական աղբյուրներին, գրել էր, որ հունիսի 11-ին Ալմաթիում ընթացող Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ), արտգործնախարարների խորհրդի նիստում ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը մտագոհություն է հայտնել Հայաստանում և Ղազախստանում ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի «Վտանգների նվազեցման գործակալության» ֆինանսավորմամբ 2016 թվականին բացված ռեֆերենս լաբորատորիաների գործունեության վերաբերյալ:
PanARMENIAN.Net ի հետ զրույցում ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանն ասաց, որ անանուն աղբյուրների տեղեկությունները մեկնաբանելն ինքը «համարում է անշնորհակալ գործ», և հորդորեց հիմնվել միայն պաշտոնական տեղեկատվության վրա:
Անդրադառնալով ռուսաստանյան ԶԼՄ-ի կողմից շրջանառվող մեկ այլ տեղեկության, որ Մոսկվան և Երևանը կենսաբանական հետազոտությունների ոլորտում գործակցության վերաբերյալ փաստաթղթի ստորագրման հնարավորություն են քննարկում, ինչը թույլ կտա ռուսական կողմին հասանելիություն ունենալ ՀՀ տարածքում գործող լաբորատորիաներին, Բալայանն ասաց, որ չբանակցվող փաստաթղթի մասին տեղեկատվություն, որպես կանոն, չի հրապարակվում:
2016 թվականին ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի «Վտանգների նվազեցման գործակալության» ֆինանսավորմամբ Երևանում, Գյումրիում և Իջևանում ռեֆերենս լաբորատորիաներ են բացվել: Ռուսաստանյան որոշ ԶԼՄ-ներ պնդում էին, որ լաբորատորիաները վտանգավոր են, քանի որ կարող են զբաղվել կենսաբանական զենքի արտադրությամբ և օգտագործել այն Հայաստանի բնակչության դեմ:

Российский «Коммерсант» со ссылкой на дипломатический источник написал, что в России обеспокоены существующими на территории Армении референс-лабораториями, которые были открыты при финансовой поддержке США.
Издание отметило, что между Россией и ее союзниками по Организации договора коллективной безопасности (ОДКБ) множатся конфликтные сюжеты. Один из таких – референс-лаборатории, которые были открыты при финансовой поддержке США и беспокоят Россию. Отмечается, что такие лаборатории, как в Армении и Казахстане, также действуют на Украине и в Грузии.
Пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян в беседе с PanARMENIAN.Net отметил, что считает комментирование анонимных источников «неблагодарным делом», и призвал полагаться только на официальную информацию.
Комментируя другое утверждение российского СМИ относительно возможности подписания отдельного документа по поводу сотрудничества в сфере биологических исследований между Арменией и Россией, что откроет доступ российским специалистам к действующим на территории Армении лабораториям, Балаян заявил, что информация о непереговорном документе, как правило, не разглашается.