Հայաստանը հավատարիմ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում ղարաբաղյան հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանը: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն՝ ընդունելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովին, Ստեֆան Վիսկոնտիին, Էնդրյու Շոֆերին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկին:
Արժևորելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առաքելությունը՝ նախարար Մնացականյանը կարևորել է այցը՝ ընդգծելով, որ այն հնարավորություն է ընձեռնում անմիջական առաջին շփումը հաստատել Հայաստանում նոր կառավարության ձևավորումից հետո։
Անդրադառնալով նախօրեին շփման գծում Ադրբեջանի կողմից Արցախի ՊԲ զինծառայողի սպանությանը՝ նախարար Մնացականյանը շեշտել է, որ նման սադրանքներով ադրբեջանական կողմը լրջորեն կասկածի տակ է դնում իր հանձնառությունը խաղաղ գործընթացին։
Համանախագահները ՀՀ ԱԳ նախարարին են ներկայացրել հիմնահարցի հանգուցալուծման ջանքերում իրենց փորձառությունն ու մոտեցումները։
Զրուցակիցները հանգամանալից մտքեր են փոխանակել Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի կարգավորման շուրջ, անդրադարձել բանակցային գործընթացի առաջմղման հնարավորություններին՝ այս համատեքստում կարևորելով խաղաղությանը նպաստող մթնոլորտի ձևավորումը։
Քննարկվել են եռանախագահների ձևաչափում իրականացվելիք հետագա քայլերը։
Հունիսի 10-ին` ժամը 18:00-ի սահմաններում, ՊԲ հարավարևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում, հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցից մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՊԲ պայմանագրային զինծառայող, 1992թ. ծնված Վահագն Ջոնիկի Էլոյանը:

Своими провокациями на линии соприкосновения в Карабахе азербайджанская сторона ставит под сомнение свои обязательства по процессам мирного урегулирования. Об этом на встрече с сопредседателями Минской группы ОБСЕ Игорем Поповым (Россия), Эндрью Шефером (США) и Стефаном Висконти (Франция) и личным представителем действующего председателя ОБСЕ Анджеем Каспршиком заявил глава МИД Армении Зограб Мнацаканян.
Мнацаканян высоко оценил как миссию сопредседателей Минской группы ОБСЕ, так и нынешний визит, подчеркнув, что он создает возможности для установления непосредственного знакомства с новым правительством Армении после его формирования. Министр подтвердил подходы Армении к процессу мирного урегулирования карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ представили Мнацаканяну свои подходы к решению карабахской проблемы, свой опыт.
Собеседники обменялись мыслями о процессе мирного урегулирования карабахского конфликта, о возможностях продвижения переговорного процесса, отметив важность создания атмосферы, способствующеей миру, в данном контексте.
Затронув убийство военнослужащего АО Арцаха на линии соприкосновения со стороны Азербайджана, глава МИД Армении подчеркнул, что подобными провокациями азербайджанская сторона ставит под сомнение свои обязательства по процессам мирного урегулирования.
Были обсуждены последующие шаги в формате тройного сопредседательства.
10 июня, около 18:00 по ереванскому времени, на оборонительном участке одной из воинских частей Армии обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики), дислоцированной в южно-восточном направлении линии соприкосновения, вследствие стрельбы ВС Азербайджана смертельное ранение получил военнослужащий Ваагн Джоникович Элоян, 1992 г.р..