13 Հունիս 2018 - 07:27 AMT
Երևանում չինարենի խորացված ուսուցմամբ դպրոցի բացումը կլինի սեպտեմբերի 1-ին: ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ, այս մասին Արայիկ Հարությունյանի հետ հանդիպմանը հայտնել է ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիեն Ըրլոնգը:
Դեսպանը հավաստիացրել է, որ ստանձնած պարտավորությունների շրջանակում չինական կողմը ժամկետում՝ օգոստոսի երկրորդ կեսին, ամբողջությամբ կավարտի դպրոցի շինարարությունը: Միաժամանակ նա նշել է, որ Չինաստանի կառավարությունը պատրաստակամ է աջակցել չինարեն լեզվի դասավանդման հարցում և այս ուսումնական տարի դպրոց կգործուղի համապատասխան ուսուցիչներ:
ԿԳ նախարարը նշել է, որ Հայաստանի նոր կառավարության առաջնահերթություններից է կրթության ոլորտի զարգացումը և այդ համատեքստում կարևորել է Չինաստանի հետ հարաբերությունների ամրապնդումն ու խորացումը: Դեսպան Թիեն Ըրլոնգը հույս է հայտնել, որ կրթության բնագավառում առկա գործնական գործակցությունը կընդլայնվի:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել միջպետական ծրագրերով Հայաստանի և Չինաստանի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններում կրթություն ստանալու հնարավորություններին և խնդիրներին, ինչպես նաև հայ-չինական համագործակցությանն առնչվող մի շարք աշխատանքային հարցերին:

13 Июнь 2018 - 10:52 AMT
В Ереване с начала нового учебного года, 1 сентября, откроется школа с углубленным изучением китайского языка. Об этом на встрече с министром образования и науки Армении Араиком Арутюняном заявил посол КНР в РА Тиен Эрлонг.
Посол заверил, что в рамках взятых на себя обязательств китайская сторона полностью завершит проект в установленный срок – во второй половине августа. В то же время дипломат отметил, что правительство КНР готово оказать содействие в вопросе преподавания китайского языка, направив соответствующих учителей к началу нового учебного года.
Арутюнян отметил, что одним из приоритетов нового правительства Армении является развитие сферы образования, и в этом контексте важно укрепление и углубление отношений с Китаем.
На строительство в Ереване школы с углубленным обучением китайского языка правительство Китая направило около $11 млн. Школа разместится на территории площадью в 15 тыс кв.м и будет соответствовать всем современным стандартам.