18 Հունիս 2018 - 09:02 AMT
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը հայտարարություն է տարածել կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության անդամ, գեներալ Մանվել Գրիգորյանին պատկանող տարածքների խուզարկության արդյունքում բանակից գողացած սնունդի, հիգիենայի ու հագուստի պարագաների, մեքենաների ու այլ գույքի հայտնաբերման առնչությամբ։
Նշվում է, որ կուսակցությունը «խորը ցավով և զայրույթով ծանոթացավ այն տեսանյութին, որ ներկայացվեց ԱԱԾ կողմից»:
«Դժվար է հավատալ, որ դա իրողություն է: Ապշած և վրդովված ենք, որ մեր իրականության մեջ նման բան առհասարակ հնարավոր է` որևէ մեկի կողմից, առավել ևս՝ Արցախի ազատամարտին ակտիվորեն մասնակցած գեներալի: Սա անընդունելի ու զազրելի է», – նշվում է հայտարարությունում:
«Հարգելով անմեղության կանխավարկածը` հայտարարում ենք, որ եթե օրենքով սահմանված կարգով հաստատվի այն մեղադրանքը, որը առաջադրվել է Մ. Գրիգորյանին, անկախ նրա վաստակից, նա պետք է պատասխան տա օրենքի առաջ՝ դրա ողջ խստությամբ: Օրենք խախտող յուրաքանչյուր ոք, անկախ նրանից ինչ վաստակ ունի, ինչ պաշտոն է զբաղեցնում կամ զբաղեցրել, կուսակցական է թե ոչ, ԱԺ պատգամավոր է թե ոչ, պետք է պատասխանատվություն կրի օրենքի առջև: Սրանք հերթապահ բառեր կամ մտքեր չեն, սա անվերապահ դիրքորոշում է, հատկապես այն ինչ ներկայացվել է, բացի իրավական ասպեկտից, ունի ընդգծված բարոյական կողմ: Սա հարված է մեր ժողովրդի բարոյական արժեքներին, հայրենիքի պաշտպանության վեհ գաղափարին»:

18 Июнь 2018 - 10:17 AMT
Республиканская партия Армении (РПА) выступила с заявлением касательно задержания депутата парламента Армении, отставного генерала, председателя Союза добровольцев «Еркрапа» Манвела Григоряна и обыска Службы национальной безопасности РА в его особняке и на даче.
Отмечается, что партия «с глубокой болью и возмущением ознакомилась с представленным Службой национальной безопасности РА видеоматериалом».
«Трудно поверить в реальность этого. Мы поражены и возмущены тем, что такое вообще возможно в нашей действительности со стороны кого бы то ни было, тем более активно участвовавшего в освободительной борьбе в Арцахе генерала. Это неприемлемо и гнусно», – говорится в заявлении.
«Уважая презумпцию невиновности, заявляем: если в установленном законом порядке будут подтверждены обвинения, выдвинутые М.Григоряну, независимо от его вклада, он должен ответить перед законом – по всей строгости. Любой нарушающий закон, независимо от своих заслуг, занимаемого поста, партийной принадлежности, депутатства, должен нести ответственность перед законом. Это не дежурные слова или мысли, это безоговорочная позиция. Тем более, что, кроме правового аспекта, представленное имеет нравственную сторону. Это удар по нравственным ценностям нашего народа, высокой идее защиты родины», – говорится в заявлении РПА.