18 Հունիս 2018 - 09:40 AMT
Կառավարությունը հունիսի 18-ի նիստում որոշել է ԱԺ արտահերթ նիստ գումարել հունիսի 19-ին՝ ժամը 11:00-ին, որի ընթացքում կքննարկվի ԱԺ «Հանրապետական» խմբակցության պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն և նրան ազատությունից զրկելուն համաձայնություն տալու մասին Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազի միջնորդագիրը:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը դիմել էր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ ԱԺ պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանի հանդեպ քրեական հետապնդում հարուցելուն և նրան ազատությունից զրկելուն համաձայնություն տալու մասին միջնորդությունը քննարկելու օրակարգով ՀՀ կառավարության նախաձեռնությամբ ԱԺ արտահերթ նիստ գումարելու համար:
Դատախազությունը հայտնել էր, որ ԱԱԾ օպերատիվ-հետախուզական աշխատանքների, համատեղ քննչական և դատավարական այլ գործողությունների արդյունքում ձեռք է բերվել ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանի կողմից իրեն մեղսագրվող հանցանքի կատարումը վկայող ապացույցների բավարար համակցություն, ինչը տալիս է նրա նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելու և ազատությունից զրկելու հետ կապված խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ համաձայնություն ստանալու նպատակով ՀՀ Սահմանադրության 96-րդ հոդվածով և «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ սահմանադրական օրենքի 108-րդ հոդվածի 1-ին մասով սահմանված կարգով համապատասխան ընթացակարգ նախաձեռնելու բավարար հիմքեր»:

18 Июнь 2018 - 10:41 AMT
19 июня НС РА проведет внеочередное собрание по вопросу лишения Григоряна депутатской неприкосновенности
Правительство Армении на внеочередном заседании 18 июня утвердило решение о внесении дополнений в повестку дня созываемого 19 июня в 11:00 внеочередного заседания Национального собрания РА.
Постановлением предлагается обсудить ходатайство генпрокурора РА Артура Давтяна по даче согласия на возбуждение уголовного преследования в отношении депутата парламента РА от фракции Республикансая партия Армении, председателя Союза добровольцев «Еркрапа», отставного генерала Манвела Григоряна и лишения его свободы. Об этом говорится в заявлении генпрокуратуры РА.
Ранее Давтян обратился к премьер-министру РА Николу Пашиняну для созыва по инициативе правительства внеочередного заседания Национального собрания республики для обсуждения лишения Григоряна депутатской неприкосновенности.