Հունիսի 19-ի ժամը 11:20-ի սահմանում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավարևելյան ուղղությամբ սահմանային դիտարկում իրականացնելու ժամանակ հակառակորդի կողմից խոցվել է ՊԲ անօդաչու թռչող սարք: Այս մասին հայտնում է Արցախի Հանրապետության մամուլի ծառայությունը:
«Չնայած հանգամանքին, որ ադրբեջանական կողմը փորձում է նման քայլերով խոչնդոտել հայկական անօդաչու թռչող սարքերի պաշտպանական կարևոր նշանակության թռիչքները, այդուհանդերձ Արցախի զինված ուժերի հրամանատարությունը վճռական է այսուհետ ևս շարունակելու օդային դիտարկման բնականոն գործընթացը և,միաժամանակ, ինչպես առայսօր, այնպես էլ այսուհետ պատասխան պատժիչ գործողություններով զսպել հակառակորդի ակտիվությունը օդում և ցամաքում», – գրված է հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ, Լեռնային Ղարաբաղի պաշտպանության նախարարությունը տեսանյութ էր հրապարակել, որտեղ երևում են ադրբեջանական զինտեխնիկայի տեղաշարժերը շփման գծում:

19 Июнь 2018 - 09:22 AMT
19 июня, около 11:20, ВС Азербайджана сбили беспилотный летательный аппарат Армии обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики), осуществлявший приграничное наблюдение на юго-восточном направлении линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны НКР.
«Несмотря на то обстоятельство, что азербайджанская сторона пытается подобными шагами препятствовать имеющим важное оборонительное значение полетам армянских беспилотников, тем не менее, командование ВС Арцаха настроено решительно и впредь продолжать нормальный процесс воздушного мониторинга и одновременно, как до сих пор, так и в дальнейшем ответными карательными действиями сдерживать активность противника – в воздухе и на суше», – говорится в сообщении.
Ранее министерство обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) опубликовало видео, на котором видны передвижения азербайджанской военной техники на линии соприкосновения.«В последнее время азербайджанская сторона демонстрирует заметную активность в информационном поле, что выражается изобилием различных потоков дезинформации и пропагандистских видеороликов»,- говорится в заявлении Минобороны НКР.