Սոցիալապես անապահով ընտանիքների համար գազի սակագինը կնվազի 20 դրամով: Այս մասին հայտնում է «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի մամուլի ծառայությունը:
Նշված սպառողները 2018 թվականի օգոստոսի 1-ից մինչև 2019 թվականի օգոստոսի 1-ը տարեկան մինչև 600 խորանարդ մետր բնական գազի համար յուրաքանչյուր խմ-ի դիմաց վճարվող 100 դրամի փոխարեն 80 դրամ կվճարեն:
««Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն, հանդիսանալով Հայաստանի Հանրապետությունում բնական գազ մատակարարող լիցենզավորված կազմակերպություն, որոշում է կայացրել Հայաստանի Հանրապետության հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի 25.11.2016թ. N333-Ն որոշման 1-ին կետի 1) «ա» ենթակետով՝ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 03.11.2016թ. N1122-Ն որոշման համաձայն սոցիալապես անապահով ընտանիքների սպառողներին վաճառվող յուրաքանչյուր հազար խորանարդ մետր բնական գազի սակագինը տարեկան մինչև 600 խորանարդ մետր սպառողներին վաճառվող բնական գազը վաճառել Հայաստանի Հանրապետության հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի սահմանածից ավելի ցածր սակագնով», – նշված է հաղորդագրության մեջ:
Ավելի վաղ, կառավարության նիստի ընթացքում ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվաքծների և բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Նիլոլ Փաշինյանի՝ էլէներգիայի և գազի գնի վերանայման հանձնարարականին, ասել էր, որ սոցիալապես անապահով ընտանիքների համար էլեկտրաէներգիայի սակագինը 10 դրամով նվազեցնելու հնարավորություն կա:

20 Июнь 2018 - 07:03 AMT
В Армении тариф на газ для социально необеспеченных потребителей будет снижен на 20 драмов, что составляет 20% стоимости 1 куб. м газа. Об этом сообщает пресс-служба компании «Газпром-Армения».
Те социально необеспеченные потребители, которые ежегодно потребляют меньше 600 кубических метров природного газа, будут получать газ за меньшую цену, чем установлено Комиссией по регулированию общественных услуг Армениию.
Эти потребители с 1 августа 2018 года по 1 августа 2019 года будут платить за газ по цене 80 драмов вместо прежних 100 драмов за каждый использованный кубический метр природного газа.
Для потребителей, получающих семейные или социальные пособия, тариф на газ равняется до 100 тыс. драмов за 1 тыс. куб. м, для объема не более 600 куб. м в год. Парниковым хозяйствам газ продается за $212 за 1 тыс. куб м. Перерабатывающим компаниям газ продается $212 за 1 тыс. куб. м. Для потребителей, использующих до 10 тыс. куб. м газа в месяц, тариф равен 139 тыс. драмов за 1 тыс. куб м. Для потребителей, использующих более 10 тыс. куб. м газа в месяц, тариф равен $242,1 за 1 тыс. куб. м. Для всех потребителей, использующих более 10 тыс. куб. м газа в месяц, каждая последующая 1 тысяча куб. м газа стоит $212(это, однако, распространяется на АГЗС, бюджетные организации и ТЭС, вырабатывающие электроэнергию для внутреннего потребления).