20 Հունիս 2018 - 06:40 AMT
ՀՀ-ում Լիբանանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մայա Դաղերը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանը հայտնել է, որ աշնանը ՀՀ է ժամանելու Լիբանանի նախագահ Միշել Աունը՝ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովին մասնակցելու նպատակով: Այս մասին հայտնում է ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Փաշինյանը դեսպանի հետ հանդիպմանը քննարկել է հայ-լիբանանյան հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու խորացմանն առնչվող մի շարք հարցեր: Նա բարձր է գնահատել երկկողմ քաղաքական փոխգործակցության մակարդակը և անհրաժեշտ համարել ընդլայնել կապերը տնտեսության ոլորտում:
«Երկու երկրի միջև տնտեսական ոլորտում գործակցության լավ հեռանկարներ ենք տեսնում և վստահ ենք, որ համատեղ ջանքերով կկարողանանք հասնել կոնկրետ արդյունքների»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ լիբանանցի ներդրողները կարող են գործունեություն ծավալել նաև ՀՀ երեք ազատ տնտեսական գոտում, որտեղ ստեղծված են բարենպաստ պայմաններ:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել Լիբանանին Հայոց ցեղասպանության և Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում ցուցաբերած դիրքորոշման համար:
Դեսպան Դաղերն ընդգծել է Լիբանանի հայ համայնքի կարևոր դերը երկրի քաղաքական, հասարակական կյանքում և վստահություն հայտնել, որ երկու երկրների կառավարությունների միջև ակտիվ համագործակցությունը կնպաստի երկկողմ կապերի խորացմանն ու ընդլայնմանը:

20 Июнь 2018 - 06:57 AMT
Осенью в Армению прибудет президент Ливана Мишель Аун для участия в саммите Франкофонии. Об этом заявила на встрече с премьер-министром Армении Николом Пашиняном чрезвычайный и полномочный посол Ливана в Армении Майя Дагери.
Собеседники обсудили ряд вопросов, касающихся дальнейшего развития и углубления армяно-ливанских отношений. Пашинян высоко оценил уровень двустороннего политического сотрудничества и посчитал необходимым расширить связи в сфере экономики.
«Мы видим хорошие перспективы сотрудничества между двумя странами в экономической сфере и уверены, что совместными усилиями сможем достичь конкретных результатов», – заявил Пашинян, сообщает пресс-служба армянского правительства.
Пашинян отметил, что ливанские инвесторы могут работать также в трех свободных экономических зонах действующих на территории Армении, где для этого создаются благоприятные условия. Премьер-министр поблагодарил Ливан за его позицию в вопросе Геноцида армян и нагорно-карабахского конфликта.
Дагери подчеркнула важную роль армянской общины Ливана в политической и общественной жизни страны и выразила уверенность, что активное сотрудничество между правительствами двух стран будет способствовать углублению и расширению двусторонних связей. Посол также сообщила, что готовится визит делегации ливанских бизнесменов в Армениюю.