20 Հունիս 2018 - 07:46 AMT
Խորհրդարանն ընդունել է պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգում փոփոխություններ կատարելու նախագիծը, համաձայն որի կենսաթոշակային համակարգի մասնակիցն իր աշխատավարձից կուտակվող 10%-ից կվճարի 2,5%-ը՝ նախկին 5%-ի փոխարեն: Այն ուժի մեջ կմտնի հուլիսի 1-ից:
Նախագծին կողմ է քվեարկել 79 պատգամավոր, 2 դեմ և 7 ձեռնպահ է եղել:
Քվեարկությունից առաջ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը հայտարարել է, որ իրենք ձեռնպահ են լինելու:
Ավելի վաղ, կառավարության արտահերթ նիստում ընդունվել էր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի պարտադիր բաղադրիչը 1974 թվականի հունվարի 1-ից հետո ծնված բոլոր վարձու աշխատողների համար։
Ըստ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, ոլորտի ամենահեղինակավոր մասնագետները պնդում են, որ այս պրոցեսն անցել է անդառնալիության կետը, և տվյալ խնդրի շուրջ որոշումներ կայացնելիս պետք է հաշվի առնվեն ռիսկերը, որ ոչ միայն երկարաժամկետ, այլև կարճաժամկետ առումով կարող են աղետալի հետևանքներ ունենալ Հայաստանի տնտեսության վրա:

20 Июнь 2018 - 08:45 AMT
20 июня на внеочередном заседании Национального собрания Армении в первом чтении были одобрены поправки в закон о накопительных пенсиях.
Так, проект о внесении изменений и дополнений в закон РА «О накопительных пенсиях» был принят соотношением голосов 79 «за», 2 «против» и 7 «воздержавшихся».
Проект вступит в силу с 1 июля.
Руководитель фракции АРФ «Дашнакцутюн» Армен Рустамян заявил, что они ранее уже представляли свою принципиальную позицию и воздержались при голосовании.
Согласно действующим регулировкам, участник накопительной пенсионной системы накапливает 10% своего дохода: в результате поправок 2,5% будет платить гражданин, 7,5% – государство.
Правительство Армении созвало 11 июня внеочередное заседание, на котором был обсужден проект внесения дополнений в закон «О накопительных пенсиях», который вступит в силу с 1 июля. Правительство решило одобрить законодательную инициативу о внесении дополнений в закон Армении «О накопительных пенсиях».