ՀՀ-ն դեմ է քվեարկել ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի ընդունած բանաձևին, որով կոչ է արվում անմիջապես և ամբողջովին դուրս բերել խաղաղապահ ուժերի կազմում գտնվող ռուսական ստորաբաժանումները Մերձդնեստրից: Այս մասին հայտնում է Aysor.am-ը:
Բանաձևն ընդունվել է. կողմ է քվեարկել 64 երկիր: Դեմ քվեարկած 15 երկրի շարքում են եղել նաև Բելառուսը, Կուբան, Իրանը, Նիկարագուան, Սիրիան և Վենեսուելան և այլն։ 83 երկիր ձեռնպահ են եղել:
Բանաձևի նախագիծը մշակվել է Մոլդովայի կողմից Վրաստանի, Կանադայի, Լատվիայի, Լիտվայի, Ռումինիայի, Ուկրաինայի և Էստոնիայի հետ համատեղ: Դրա կողմնակիցների թվում էին ԵՄ երկրների մեծ մասը, այդ թվում` Ավստրիան, Բելգիան, Դանիան, Գերմանիան, Հունաստանը, Իտալիան, Իսպանիան, Լեհաստանը, Պորտուգալիան և այլն, նաև ԱՄՆ-ն ու Կանադան:
Մերձդնեստրը ինքնահռչակ մոլդովական պետություն է: Այն սահմանակցում է Արևելյան Մոլդովային և Ուկրաինային։

Генассамблея ООН приняла проект резолюции, призывающей к немедленному и полному выводу из Приднестровья российских военных, входящих в состав миротворческих сил.
За проголосовали 64 страны, против были 15, 83 воздержались. Против проголосовали такие страны, как Армения, Белоруссия, Куба, Иран, Никарагуа, Сирия и Венесуэла, пишет Aysor.am.
В числе поддержавших резолюцию было большинство государств ЕС, в том числе Австрия, Бельгия, Дания, Германия, Греция, Италия, Испания, Польша, Португалия и другие, а также США и Канада.
Воздержались многие африканские и латиноамериканские государства и ряд членов СНГ.
Проект резолюции был подготовлен Молдавией в соавторстве с Грузией, Канадой, Латвией, Литвой, Румынией, Украиной и Эстонией.