30 Հունիս 2018 - 12:14 AMT
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի շրջանակում ձերբակալված ՀՀ ԱԺ «Հանրապետական» խմբակցության պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանի կնոջը՝ Նազիկ Ամիրյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով (ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը) նախատեսված հանցավոր արարքի կատարման համար, հայտնում է ՀՀ ՀՔԾ մամուլի ծառայությունը:
Նշվում է, որ բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ Ամիրյանը Մանվել Գրիգորյանի և մի խումբ այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ Արմավիրի մարզի Արշալույս գյուղի Լճափնյա փողոցի 28 և 30 հասցեներում գտնվող առանձնատներում մինչև 2018 թվականի հունիսի 16-ը ապօրինի կերպով պահել է ռազմամթերք հանդիսացող ընդհանուր 17.606 հատ տարբեր տրամաչափի փամփուշտ, 20 հատ «Փ-1» տեսակի ձեռքի բեկորային մարտական նռնակ, 20 УЗРГМ-2 տեսակի մարտական պայթուցիչներ, 18 հատ կրակոցներ՝ իրենց բաղկացուցիչ մաս կազմող 13 մեկնարկային վառոդային լիցքերով, հրազեն հանդիսացող 40մմ տրամաչափի РПГ-7В տեսակի նռնականետ, որոնք հայտնաբերվել են նշված առանձնատներում 2018-ի հունիսի 16-ին կատարված խուզարկություններով:
Ամիրյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրությունը չհեռանալու մասին:
Ավելի վաղ, հունիսի 27-ին Նազիկ Ամիրյանը ձերբակալվել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Մանվել Գրիգորյանի վերաբերյալ քրեական գործի շրջանակում:

30 Июнь 2018 - 13:13 AMT
Супруге депутата Национального собрания, председателя Союза добровольцев «Еркрапа», генерала в отставке Манвела Григоряна Назик Амирян предъявлено обвинение в незаконном приобретении, хранении, перевозке, реализации оружия, вооружений взрывчатых веществ и устройств группой лиц. Об этом сообщает Специальная следственная служба Армении.
Отмечается, что Амирян по предварительному сговору с Манвелом Григоряном и иными лицами хранила в частных домах на территории села Аршалуйс Армавирской области Армении вооружения: 17 606 патронов разного калибра, 20 боевых осколочных гранат Ф-1, 20 запалов «УЗРГМ-2», детонаторы, стартовые пороховые заряды, гранатомет РПГ-7В.
Амирян отпущена под подписку о невыезде.
Назик Амирян была задержана 27 июня.18 июня в Управление по противодействию коррупции и преступлениям против экономической деятельности Главного управления по борьбе с организованной преступностью Полиции Армении поступили оперативные данные о том, что на стоянке по адресу ул. Согомона Таронци 22 в Ереване припаркованы грузовые автомобили марок «УАЗ» и «ГАЗ», груженные консервами. При осмотре автомобилей было обнаружено 2980 мясных консервов с надписью «Не подлежит продаже, солдатский паек». Согласно заявлению водителей, банки перевозились из здания Союза добровольцев «Еркрапа» по адресу ул. Аршакуняц, 22 по указанию Назик Амирян – супруги задержанного председателя Союза, депутата Манвела Григоряна.