2 Հուլիս 2018 - 08:52 AMT
Լոս Անջելեսում տեղի է ունեցել «Հայաստան» հիմնադրամի 4-րդ ամենամյա դրամահավաքը Գյումրիի համար։ Հավաքվել է 560.000 դոլար: Հեռուստամարաթոնի նպատակն է նոր կահավորված բնակարաններով ապահովել Գյումրիի «դոմիկներում» ապրող ընտանիքներին:
Հեռուստամարաթոնին մասնակցել են ինչպես հիմնադրամի բարերարները, այնպես էլ աշխարհիտարբեր ծայրերում ապրող քաղաքացիներ։ Կոչով հանդես է եկել նաև սփյուռքի նախարար Մխիթար Հայրապետյանը:
Հայրապետյանը տեսակապի միջոցով ուղերձ է հղել«Հայաստան» հիմնադրամի և ARTN հեռուստաընկերության համատեղ ջանքերով կազմակերպված հեռուստամարաթոնին: Այդ մասին նախարարը հայտնել է իր ֆեյսբուքյան էջում:
Նա նշել է, որ եկել է ժամանակը, երբ Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է լինի ոչ թե գոյատևելու վայր, այլև արժանապատիվ ու երջանիկ ապրելու հայրենիք:
«Դոմիկները» Հայաստանում այլևս անելիք չունեն, սակայն դրան հասնելու համար հարկավոր է մեկտեղել մեր ջանքերը, լինել միասնական, մեկմեկու հանդեպ հոգատար: ՀՀ քաղաքացին պետք է լինի ու ապրի արժանապատիվ, դրան այլընտրանք չկա»,-ասվում է նախարարի գրառման մեջ:
«Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը զուգահեռ իր ենթակառուցվածքային ծրագրերին իրականացնում է նաեւ սոցիալական աջակցության ծրագրեր: Այդպիսին է «Բնակարաններ՝ Գյումրիի անօթեւան ընտանիքներին» նախաձեռնությունը:
Համահայկական հիմնադրամի աջակցությամբ 3 տարում38 ընտանիք է արդեն հրաժեշտ տվել տնակային կյանքին։ Իր հերթին է սպասում ավելի քան 2000-ը:
1988 թվականից մինչև 2008-ը տարբեր, այդ թվում պետության մասնակցությամբ ծրագրերով. բնակարան է հատկացվել 60.000 ընտանիքի, իսկ 2008-ից մեկարկած պետական ծրագրով բնակարան է ստացել 4839 ընտանիք։Այս խնդրի լուծման համար 2018-ի բյուջեով հատկացվելու է մոտ կես միլիարդ դրամ։

В Лос-Анджелесе состоялся 4-й ежегодный сбор средств Всеармянского фонда «Айастан» для армянского города Гюмри. Собранные 560.000 долларов пойдут на строительство благоустроенных квартир для потерявших дома во время Спитакского землетрясения 1988 года и все еще живущих в домиках-времянках жителей.
В телемарафоне приняли участие благотворители фонда, а также меценаты с разных частей света. С призывом выступил министр диаспоры Армении Мхитар Айрапетян.
«Немногим ранее с помощью видеосвязи выступил с посланием на организованном совместными усилиями фонда «Айастан» и телекомпании ARTN телетоне, цель которого обеспечить новыми благоустроенными квартирами живущих в «домиках» семей в Гюмри»,- написал Айрапетян на своей странице в Facebook.
Он отметил, что пришло время, когда Республика Армения должна быть не местом существования, а родиной для достойной и счастливой жизни.
«Отныне в Армении нет места «домикам», однако для достижения этого нужно объединить наши усилия, быть едиными, проявлять заботу друг о друге. Гражданин Армении должен жить достойно, альтернативы этому нет», – написал министр.
При поддержке Всеармянского фонда «Айастан» 38 семей, проживающих во времянсках, за 3 года уже получили новые квартиры. Своей очереди дожидается более 2000 человек.