3 Հուլիս 2018 - 11:48 AMT
ՊՆ խոսնակ. Առաջնագծում կրակոցների նվազեցումն ու զորքերի տեղաշարժը կարող են Ադրբեջանի ինչ-որ ծրագիր լինել
Վերջին 1-1.5 տարում հակառակորդն առաջնագծում գրեթե չի կրակում՝ սա գումարած իր ակտիվ տեղաշարժերը, կարող է լինել Ադրբեջանի ինչ-որ ծրագիր։ Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը այդ թեմայով կայացած քննարկման ժամանակ:
Արծրուն Հովհաննիսյանը հիշեցրել է, որ սահմանին հակառակորդի ուժերի շարժի մասին իրենք հայտնել էին դեռ մարտ-ապրիլ ամիսներին, սակայն որոշ մարդկանց կողմից ահազանգը լուրջ չէր ընդունվում, հայտնում է Panorama.am-ը։
Անդրադառնալով Նախիջևանում վերջին շրջանում կատարվող իրադարձություններին՝ նա ասել է, որ Նախիջևանում տեղի չի ունեցել որևէ մի բան, որը առաջնագծում ընդհանրապես չկար:
«Զուտ ռազմական տեսանկյունից Նախիջևանում կատարվում է այն, ինչ կատարվել է 10 տարի առաջ Տավուշի հատվածում կամ 20 տարի առաջ Արցախի հատվածում: Այսինքն՝ միջդիրքային տարածությունները, կղզիացած բլոկպոստային սկզբունքով դրված դիրքերն ուղղակի ուրվագծային փոփոխություն են կրում։ Փորձում են իրար մոտեցնել, ավելի շահեկան դիրքեր դնել, ինչն, իհարկե, մեծացնում է ռիսկը, որ մեկ դիրքից մյուս դիրք հրաձգային զենքով կարելի է հասանելի դառնալ։ Դա իր հերթին մեծացնում է որոշակի լարվածություն, բայց ի վերջո ցանկացած զինվորականի համար ավելի կանխատեսելի ու ստաբիլ է դարձնում պաշտպանական բնագծի ուրվագիծը»,- ասել է բանախոսը։
Արծրուն Հովհաննիսյանի խոսքով, սակայն, այնպես չէ, որ հայկական կողմը «պասիվ քնած է եղել»։ Նա թեև չի ցանկացել մանրամասներ ներկայացնել, սակայն հավաստիացրել է, որ առաջին հերթին հայկական կողմն է ամրապնդել իր դիրքերը։
«Սա պրոցես է, որը խրամատային լոգիկայի մեջ նորմալ է։ Այլ հարց է, թե դա ինչպես է ներկայացվում, քաղաքական ինչ պահերի է օգտագործվում։ Իհարկե, դա բերել է կրակոցների ավելացման։ Դա ինչ-որ ահազանգ է, բայց բոլորս էլ հասկանում ենք, որ Ադրբեջանը միգուցե ռազմավարական խնդիր է դրել, որ Նախիջևանի բնակչության ատելությունն ու լարվածության աստիճանը հավասարեցնի մյուս շրջաններին։ Հաշվի առնելով Նախիջևանի ուղղության կարևորությունը Երևանի համար՝ մենք ամրացրել, ամրացնում և ամրացնելու ենք մեր անվտանգությունն ու պաշտպանությունը»- հավաստիացրել է ՊՆ խոսնակը։
«Ասել, որ հակառակորդը հիմար է, միամտություն կլիներ։ Պարզ է, որ մեր քայլերը ևս ջղաձգում են նրան։ Այնպես չէ, որ այնտեղ չեն վախենում մեր քայլերից։ Ի վերջո մենք ևս շատ լավ սպառազինված ենք և ունենք մեր ծրագրերը։ Վերջին շրջանում հակառակորդն առաջնագծում գրեթե չի կրակում։ Սա գումարած իր ակտիվ տեղաշարժերը, կարող է լինել ինչ-որ ծրագիր։ Ես չեմ կարող շատ փակագծեր բացել։ Եթե նայենք դիմացինի ուշադրությունը բթացնելու տեսանկյունից, եթե նայենք սեփական զորքերը մարզելու տեսանկյունից, սրանք կոնկրետ քայլեր են»,- ասել է բանախոսը։
ՊՆ մամուլի խոսնակի համոզմամբ, սխալ կլինի պնդել, որ այսօր պատերազմի վերասկսման հավանականությունն ավելի մեծ է, քան երեկ կամ մեկ ամիս առաջ։ Մյուս կողմից, հակառակորդը կարող է ընդամենը լոկալ լարում առաջացնել, ինչի համար առաջնագծում և նա, և մենք ունենք բավականին հագեցած ուժեր։
«Մարդկանց խաբելու, լղոզելու համար չենք ասում, որ ցանկացած պահի պետք է պատրաստ լինենք հակառակորդի սադրանքին, և ոչ էլ նրա համար ենք ասում, որ մարդկանց հանգստացնենք։ Հակառակորդն իր սխալներից հետևություններ է անում, նոր զինատեսակներ բերում, դրանք օգտագործելով՝ լարվածության մեջ է պահում մեզ՝ ֆիզիկապես հոգնեցնելու, նյութապես հյուծելու և զգոնությունը թուլացնելու պատճառներով։ Բայց բարեբախտաբար մենք էլ ենք սպառազինվում, օր առ օր ավելի ու ավելի նոր միջոցներ ենք կիրառում, ավելի լավ ենք պատկերացնում հակառակորդի կոմբինացիաները։ Հետևաբար ոչ պետք է ասենք, որ ամեն ինչ հիանալի է, և ոչ մի վտանգ չկա, և ոչ էլ պիտի ասենք, որ հենց վաղը կարող է լայնամասշտաբ պատերազմ սկսվել»,- ամփոփել է Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Մինչդեռ ԱԱԾ նախկին պետ Դավիթ Շահնազարյանը հայտարարել է, որ վերջին 30 տարվա ընթացքում Ադրբեջանի համար այսքան բարենպաստ պայմաններ երբեք չեն եղել՝ լայնածավալ պատերազմ սկսելու համար: «Սա այն դեպքն է, որ Նախիջևանի գործոնն այնքան մեծ է, որ պետք է արհամարհել բոլոր հնարավոր քաղաքական գործոնները և որևէ դեպքում թույլ չտալ այդ առաջխաղացումը: Հիմա կարո՞ղ եք ասել, թե քանի դիրք է առաջ խաղացված: Դիրքերի առաջխաղացում պետք չէր թույլ տալ, 1992 թվականից մինչ այս նման բան չէր եղել»,-դիմելով ՊՆ խոսնակին՝ հարցրել է Շահնազարյանը:
Ավելի վաղ, համացանցում հրապարակումներ եղան, որոնց համաձայն Նախիջևանի ուղղությամբ, մասնավորապես, Արենի գյուղի հատվածում նոր, բարձրադիր ադրբեջանական դիրքեր են հայտնվել: Նաև լուսանկարներ են հրապարակվել:

В течение последних 1-1,5 лет ВС Азербайджана на передовой в Карабахе почти не стреляют: этот факт плюс активные передвижения военной техники на линии соприкосновения могут быть частью определенного плана. Об этом заявил в ходе состоявшейся 3 июля пресс-конференции пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян.
Ованнисян напомнил, что Минобороны РА еще в марте-апреле сообщало о передвижениях сил противника на передовой, однако некоторыми людьми данные сведения не воспринимались всерьез, пишет Panorama.am.
«Было бы наивно недооценивать противника. Ясно, что и наши шаги нервируют противника. Не так, что в Азербайджане не боятся наших шагов и действий. В конце концов, мы тоже прекрасно вооружены и у нас также есть собственные программы. В течение последних 1-1,5 лет противник на передовой почти не стреляет. Этот факт плюс активные передвижения на границе могут быть частью определенного плана. Не могу раскрыть все скобки. Если посмотрим с точки зрения притупления внимания другой стороны, с точки зрения тренировок собственных войск, то это конкретные шаги», – отметил пресс-секретарь.
По словам Ованнисяна, однако, это не значит, что армянская сторона все это время находилась в роли пассивного наблюдателя. Ованнисян не пожелал представить подробностей, однако заверил, что, в первую очередь, армянская сторона укрепила свои позиции.
«В Нахиджеване не происходит ничего такого, чего никогда не было на передовой. Исключительно с военной точки зрения в Нахиджеване происходит то, что, к примеру, происходило в Тавушском направлении лет 10 назад или же в Нагорном Карабахе 20 лет назад», – заявил Ованнисян.
«Иными словами, расстояния между боевыми позициями, конторы дислоцированных по принципу обособленных блокпостов позиций претерпевают изменения. Они пытаются приблизить их, занять более выгодные позиции, что, конечно же, увеличивает риск, что позиции станут досягаемыми для обстрела стрелковым оружием. Это в свою очередь увеличивает некоторую напряженность, но, с другой стороны, для военнослужащих контуры оборонного рубежа становятся более стабильными и предсказуемыми», – подчеркнул пресс-секретарь.
«Это процесс, который нормален в рамках окопной логики. Иной вопрос, как это представляется, в какие политические моменты это используется. Конечно, это привело к увеличению числа выстрелов. Это определенный сигнал, но все мы понимаем, что Азербайджан, возможно, поставил перед собой стратегическую задачу довести ненависть и напряженность жителей Нахиджевана до такого же уровня, что и в других районах. Учитывая важность нахиджеванского направления для Еревана, мы укрепляли, укрепляем и будем укреплять нашу безопасность и оборону», – подчеркнул он.
По словам пресс-секретаря Минобороны РА, было бы неверно утверждать, что на сегодняшний день вероятность возобновления войны выше, нежели 1 или 3 месяца назад. С другой стороны, противник может инициировать локальную эскалацию, для чего на передовой как у азербайджанской стороны, так и армянской стороны довольно оснащенные силы.
«Мы не с целью обмана говорим, что в любой момент необходимо быть готовыми к провокациям противника, говорим это и не с целью успокоить людей.Противник делает выводы из собственных ошибок, закупает новые виды вооружения, используя их, сохраняет напряженность», – сказал он.
«Но, к счастью, мы также вооружаемся, с каждым днем применяем все новые и новые средства, лучше представляем комбинации противника. Следовательно, мы не должны говорить, что все прекрасно и никакой опасности нет, но также не должны говорить, что завтра может начаться широкомасштабная война», – резюмировал Ованнисян.