11 Հուլիս 2018 - 10:34 AMT
Իրավիճակը Վերին Լարսի անցակետում կայունացման միտում ունի: Այդ մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է տրանսպորտի, կապի և ՏՏ փոխնախարար Արմեն Փամբուխչյանը՝ հավելելով, որ կարելի է արձանագրել, որ խնդիրը ստացավ իր լուծումը:
Նա հայտնել է, որ հուլիսի 11-ի դրությամբ ռուսական կողմից հերթը կազմում է մոտ 4 կմ, անցանելիությունը 4-5 ժամ, անցակետում գտնվում է մոտ 60 բեռնատար, որոնց մոտ կեսը հայկական՝ բեռնված ցորենով:
Վրացական մասում ճանապարհին հերթ չկա, մոտ 22 մեքենա է գտնվում տերմինալում, որից տասը հայկական:
«Հատուկ շնորհակալություն վրացական իշխանություններին, մեր շուտ փչացող մթերքներ տեղափոխող բեռնատարներին արտահերթ կարգով անցանելիություն ապահովելու համար, ինչի շնորհիվ ոչ մի բեռի փչացման ահազանգ մենք չենք ստացել »,-ասվում է փոխնախարարի գրառման մեջ:
Ավելի վաղ Վերին Լարսի անցակետում տրանսպորտային միջոցների մեծ կուտակումներ են առաջացել՝ ռուսական կողմից հերթը մոտ 5 կմ էր, մեկ մեքենայի անցանելիությունը (եթե հայտնվել է հերթի վերջում) 5 ժամ, վրացական կողմից հերթի երկարությունը 2 կմ էր, անցանելիությունը մոտ 1.5 ժամ:

Проблема на контрольно-пропускном пункте «Верхний Ларс» разрешилась и ситуация имеет тенденцию к стабилизации. Об этом 11 июля заместитель министра транспорта, связи и информационных технологий Армении Армен Памбукчян написал на своей странице в Facebook.
«С российской стороны очередь растянулась на 4 км. На КПП находится около 60-и грузовиков, примерно половину из которых составляют армянские фуры. На грузинской части трассы очереди нет, около 22-х машин находятся в терминале, из них 10 — армянские»,- отметил замминистра.
Памбукчян выразил признательность грузинским властям за обеспечение внеочередного проезда грузовиков, перевозящих скоропортящиеся продукты из Армении, благодаря чему ни одного сигнала об испорченном грузе не поступило.
С конца июня на КПП «Верхний Ларс» скапливались грузовые автомобили из Армении, которые не могли проехать через пограничный переход.