12 Հուլիս 2018 - 07:05 AMT
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբորորդին՝ Հայկ Սարգսյանը կալանավորվել է2007-ինսպանության փորձի գործով, հայտնում է ՀՀ ոստիկանության մամուլի ծառայությունը:
2007 թվականի ապրիլի 1-ին՝ ժամը 19:00-ին, ոստիկանության Կենտրոնական բաժին հիվանդանոցից հաղորդում էր ստացվել, որ թիկունքի մասում վնասվածքով բուժօգնության է տեղափոխվել մի երիտասարդ։ Նույն օրը՝ ժամը 20:40-ին, ոստիկանության Կենտրոնական բաժին է եկել Երևանի բնակիչ Արթուր Ղևոնդյանը՝ ներկայացնելով 9մմ տրամաչափի ատրճանակ՝ լիցքավորված 6 փամփուշտով։
Ղևոնդյանը հայտնել է, որ ատրճանակը մայրաքաղաքի Թումանյան փողոցի թիվ 11Ա շենքի բակում գտել են ինքն ու հիվանդանոց տեղափոխված երիտասարդը։ Երբ վերջինիս ձեռքից փորձել է հրազենը վերցնել, կրակոց է արձակվել, ինչի հետևանքով էլ երիտասարդը վիրավորվել է։
Ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչությունում հավաստի օպերատիվ տվյալներ են ստացվել, որ 2007 թվականի ապրիլի 1-ին հիվանդանոց տեղափոխված երիտասարդը վիրավորվել է ոչ թե ատրճանակից պատահաբար արձակված կրակոցի հետևանքով, այլ նրա ուղղությամբ կրակել է Երևանի բնակիչ, 34-ամյա Հայկ Ալեքսանդրի Սարգսյանը։
Նոր ի հայտ եկած հանգամանքների հիման վրա ՀՀ գլխավոր դատախազի կողմից վերացվել է 2007 թվականին հարուցված քրեական գործի կարճման որոշումը։ Հարուցվել է նոր քրեական գործ՝ սպանության փորձի հատկանիշներով։
Իրավապահները Հայկ Սարգսյանին հուլիսի 4-ին հայտնաբերել են «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում և բերման ենթարկել: Նա պատրաստվում էր լքել Հայաստանը՝ մեկնելով Ֆրանսիա։
Մեղադրանքի առաջադրումից հետո՝ հուլիսի 11-ին, դատարանի որոշմամբ նա կալանավորվել ու տեղափոխվել է քրեակատարողական հիմնարկ։
Ոստիկանությունը տեղեկություններ է ստացել նաև, որ 2007թվականի ապրիլի 1-ին ատրճանակով ոստիկանության Կենտրոնական բաժին ներկայացած և դեպքի վերաբերյալ իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկություններ հայտնած Արթուր Ղևոնդյանը բնակվում է Ռուսաստանի Սոչի քաղաքում։ Տարված բացատրական աշխատանքների արդյունքում 35-ամյա Ղևոնդյանը հուլիսի 8-ին ներկայացել է ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության, ապա ներկայացվել նախաքննական մարմնին։
Կատարվածի հանգամանքները քննությամբ պարզվում են։
Ավելի վաղ, ՀՀ գլխավոր դատախազությունը վերաբացել էր2007թվականի ապրիլի 1-ին սպանության փորձի դեպքով քրեական գործը:

12 Июль 2018 - 07:31 AMT
Суд в Ереване 11 июля арестовал на два месяца племянника экс-президента Армении Сержа Саргсяна – Айка Саркисяна по обвинению в покушении на убийство. Об этом сообщает пресс-служба полиции РА.
Ранее Следственный комитет Армении предъявил Айку Саргсяну обвинение в покушении на убийство.
1 апреля 2007 года в Центральный отдел полиции поступило сообщение о том, что с ранением в области спины был госпитализирован молодой человек. В тот же день в то же отделение полиции обратился житель Еревана Артур Гевондян, представив пистолет калибра 9 мм с шестью патронами. Он заявил, что нашел оружие во дворе дома 11а по улице Туманяна вместе с госпитализированным. Он попытался взять пистолет у последнего, вследствие чего тот был ранен.
В главном управлении по борьбе с организованной преступностью были получены достоверные оперативные данные о том, что госпитализированный молодой человек был ранен не вследствие случайного выстрела. В него стрелял 34-летний житель Еревана Айк Александрович Саркисян.
На основании новых обстоятельств было отменено решение о прекращении уголовного дела, возбужденного в 2007 году. Было возбуждено новое уголовное дело по признакам покушения на убийство. В результате мероприятия, предпринятых сотрудниками полиции, генпрокуратуры и Следственного комитета Айк Саркисян 4 июля был обнаружен в международном аэропорту «Звартноц» и подвергнут приводу в главное управление.
После предъявления обвинения, 11 июля, по решению суда он был арестован и доставлен в уголовно-исполнительное учреждение.
Полиция также получила данные о том, что Артур Гевондян, преставивший сведения, не соответствующие действительности, проживает в российском Сочи. В результате проведенной объяснительной работы Гевондян 8 июля явился в полицию, затем – в следственный орган.