Երևանի նոր քաղաքապետի ընտրության հարցով գումարված ավագանու արտահերթ նիստը չի կայացել։
Նիստին ներկայացել էր ավագանու 5 անգամ՝ քաղաքապետի առաջին տեղակալ Կամո Արեյանն ու «Երկիր ծիրանի» խմբակցության 4 անդամ։ Արեյանը՝ քվորում չլինելու պատչառով, 30 րոպե ընդմիջում է հայտարարել, վերադառնալուց հետո՝ փաստել, որ քվորում կրկին չկա ու հայտարարել նիստը չկայացած։
ԵԼՔ ու ՀՀԿ խմբակցությունները հայտարարել էին նիստին չմասնակցելու մասին։ Քաղաքապետի միակ թեկնածուն «Երկիր ծիրանի» խմբակցության անդամ Զարուհի Փոստանջյանն էր։
Գործող օրենսդրության համաձայն, եթե նիստից հետո երկշաբաթյա ժամկետում քաղաքապետի թեկնածու չի առաջադրվում, կամ առաջադրված մեկ թեկնածուն չի հավաքում անհրաժեշտ թվով ձայներ, ապա կառավարությունը կարող է կրճատել ավագանու լիազորությունների ժամկետը. այդ որոշման հետ միաժամանակ կառավարությունը նշանակում է ավագանու արտահերթ ընտրություններ: Ավագանու արտահերթ ընտրությունն անցկացվում է ավագանու լիազորությունների ժամկետը կրճատելուց հետո ոչ շուտ, քան 30, և ոչ ուշ, քան 40 օրվա ընթացքում:

16 Июль 2018 - 08:53 AMT
Заседание Совета старейшин Еревана, созванное по вопросу выборов нового мэра армянской столицы, не состоялось.
На заседание явилось 5 членов Совета старейшин, из-за неявки представителей фракций Республиканской партии и «Елк» кворум не был обеспечен.
Фракции РПА и «Елк» ранее объвили об отказе участвовать в заседании и выдвигать кандидата. Кандидата на пост мэра выдвинула лишь фракция «Еркир Цирани» – Заруи Постанджян.
В соответствии с действующим законодательством, если кандидат на пост мэра не выдвинут в течение двух недель, или выдвинутый единственный кандидат не собирает требуемое количество голосов, правительство может сократить срок полномочий Совета старейшин. В тоже время правительство назначает досрочные выборы Совета старейшин.Внеочередные выборы Совета старейшин проводятся не ранее чем через 30 дней и не позднее, чем в течение 40 дней после сокращения полномочий Совета старейшин.