16 Հուլիս 2018 - 10:09 AMT
ՀՀ ԱԺ Արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Աշոտյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Հայաստանը Ադրբեջանի հերթական ագրեսիայի դեպքում պետք է վերահաստատի Արցախի Հանրապետության անկախությունը ճանաչելու դիրքորոշումը:
Ըստ նրա, Հայաստանում իշխանափոխության ընթացքում Ադրբեջանի՝ ներքին խժդժությունների շնորհիվ բլիցկրիգ իրականացնելու հույսերը հօդս ցնդեցին, քանի որ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը և ՀՀ գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պահպանել են ներքին կայունությունը՝ «նվազագույնի հասցնելով Հայաստանի և Արցախի անվտանգությանը սպառնացող վտանգները»:
«Մայիսի 9-ին Ստեփանակերտ այցելության ժամանակ նորընտիր վարչապետը ազդարարեց բանակցային գործընթացքում Հայաստանի դիրքերի կոշտացման և Արցախի Հանրապետութանը լիարժեք բանակցային կողմ դարձնելու հրամայականի մասին: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից հնչեցված հայտարարությունների ենթատեքստում դրված ուղերձը պարզ էր՝ բանակցությունները պետք է շարունակել գործող ձևաչափով: Մոգերինի-Փաշինյան հանդիպումից հետո ԵՄ-ի կողմից տարածված պաշտոնական հաղորդագրության մեջ կոչ էր արվում հակամարտության կողմերին վերսկսել բանակցությունները առանց նախապայմանների: Շատ թափանցիկ ակնարկ էր», – գրել է Աշոտյանը:
Նա նշում է, որ երկու ամիս տևած «դիվանագիտական մանյովրներից հետո Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացը կարծես թե վերադառնում է մինչև իշանափոխություն եղած ելման կետին», և հարց է ծագում, թե հայկական կողմը ինչ պետք է անի ստեղծված իրավիճակում:
«Կարծում եմ, գործողությունների պլանը կարող է լինել հետևյալը՝ Հայաստանը պետք է մշտապես շարունակի բարձրաձայնել, որ առանց Արցախի Հանրապետության ժոողովրդի համաձայնության չի կարող լինել որևէ վերջնական լուծում: Բանակցությունների ընթացքում գերակա է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի միջազգային ճանաչումը: Պետք է վերադառնալ դիվանագիտական ճնշումներին Վիեննայի, Սանկտ-Պետերբուրգի և Ժնևի պայմանավորվածությունները կյանքի կոչելու համար: Առանց վստահության վերակագնման և միջադեպերի կանխման և հետաքննության գործուն քայլերի և մեխանզիմների ոչ մի քաղաքական կարգավորման մասին խոսք լինել չի կարող», – գրել է Աշոտյանը:
Ավելի վաղ, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ռազմաքաղաքական իրավիճակը բավականին լարված է, և որ պետք է ցանկացած պահի պատրաստ լինել հակահարված տալ Ադրբեջանին:

16 Июль 2018 - 12:49 AMT
Депутат Национального собрания от фракции Республиканской партии Армении (РПА), председатель Постоянной комиссии парламента по внешним связям Армен Ашотян написал на своей странице в Facebook, что необходимо еще раз публично заявить – в случае очередной широкомасштабной агрессии Азербайджана против Арцаха или Армении Ереван признает независимость Нагорно-Карабахской Республики.
По его словам,надежды Азербайджана на осуществление блицкрига благодаря внутренним разногласиям в ходе смены власти в Армении полностью испарились, поскольку третий президент Армении Серж Саргсян и действующий премьер-министр РА Никол Пашинян сохранили внутреннюю стабильность, «сведя к минимуму угрозы безопасности Армении и Арцаха».
«Новоизбранный премьер РА 9 мая в ходе визита в Степанакерт заявил об ужесточении позиций Армении в переговорном процессе и об императиве, согласно которому Республика Арцах должна стать полноценной стороной переговоров. Месседж, который прослеживается в контексте заявлений сопредседателей Минской группы ОБСЕ, был ясен: переговоры должны продолжаться в действующем формате.После встречи (Федерика) Могерини-Пашинян в официальном заявлении Евросоюза содержался призыв к сторонам конфликта – возобновить переговоры без предусловий. Это был довольно прозрачный намек», – написал Ашотян.
Он отметил, что «после двух месяцев дипломатических маневров переговорный процесс по карабахскому конфликту, похоже, возвращается к исходной точке до смены власти и возникает вопрос, что армянская сторона должна делать в нынешней ситуации».
«Думаю, что план действий может быть следующим: Армения должна продолжать подчеркивать, что какого-либо окончательного соглашения не может быть достигнуто без согласия народа Республики Арцах; в ходе переговоров приоритетным является международное признание права народа Нагорного Карабаха на самоопределение; необходимо вернуться к дипломатическому давлению для реализации венских, петербургских и женевских договоренностей. Без восстановления доверия и эффективных шагов и механизмов по предотвращению и расследованию инцидентов о каком бы то ни было политическом урегулировании речи быть не может»,- считает Ашотян.
По его словам, необходимо еще раз публично заявить, что, в случае очередной широкомасштабной агрессии Азербайджана против Арцаха или Армении, Армения признает независимость Нагорно-Карабахской Республики.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что со стороны Азербайджана постоянно звучат угрозы в адрес Армении и Арцаха, Армения должна быть готова к любой провокации со стороны Баку.«Военно-политическая ситуация напряжена, и со стороны Азербайджана постоянно звучат угрозы. Мой указ ВС такой: нужно быть бдительными и готовыми к любой провокации со стороны Азербайджана»,- заявил Пашинян.