Բացառվում է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման այնպիսի տարբերակ, որն ընդունելի չի լինի ժողովրդի համար: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետՆիկոլ Փաշինյանըլրագրողների հետ զրույցում:
«Հայաստանում չի կարող լինել այնպիսի իշխանություն, որը կարող է այդպես լուծել հարցը, նույնիսկ շատ ուզենա»,- ասել է վարչապետը՝ հավելելով, որ դա այդպես է առավել ևս նոր իշխանության պարագայում:
«Երբ ասում ենք փոխզիջումային տարբերակ, նշանակում է, որ կա երկու կողմ, որոնք պատրաստ են որոշակի փոխզիջումների: Ես ուզում եմ հասկանալ՝ ինչու ենք մենք ուզում քննարկել փոխզիջման գնալու մեր պատրաստակամությունը, երբ ակնհայտ է, որ Ադրբեջանը պատրաստ չէ գնալ փոխզիջման։ Երբ որ մենք ուղերձ կստանանք, որ Ադրբեջանը ևս հակված է փոխզիջման, այդ ժամանակ կքննարկենք, ազգովի կքննարկենք, թե մեզ համար փոխզիջման սահմանը որն է», – ասել է վարչապետը:
Անդրադառնալով ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հետ հանդիպմանը՝ Փաշինյանն ասել է, հիմնական հարցը եղել է ԼՂ հարցը, ներքաղաքական հարցեր չեն քննարկվել:
Նա հավելել է, որ առաջին նախագահը փորձել է տեղեկություններ հաղորդել ԼՂ հարցի վերաբերյալ: «Բայց իր հայտնած տեղեկությունների թվում չի եղել տեղեկություն, որն ինձ հայտնի չէր»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը և ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել են: «Առաջին նախագահն իր տեսակետներն է հայտնել Հայաստանի առջև ծառացած մի շարք մարտահրավերների հաղթահարման ուղիների վերաբերյալ: Քննարկվել են արտաքին քաղաքականությանը և Արցախյան հիմնախնդրին վերաբերող հարցեր», – ասվում էր հաղորդագրության մեջ:

Такой вариант урегулирования карабахского конфликта, который не будет приемлемым для народа, исключен. Об этом заявил 20 июля на пресс-конференции премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«В Армении не может быть такого правительства, которое таким образом решит вопрос, даже если захочет»,- заявил премьер, добавив, что тем более подобного быть не может при новых властях.
«Когда мы говорим о взаимных уступках, это означает, что есть две стороны, готовых к определенным компромиссам. Я хочу понять, почему мы хотим обсудить нашу готовность идти на взаимные уступки, когда очевидно, что Азербайджан не готов идти на компромисс.Когда мы получим послание, что Азербайджан склонен к уступкам, тогда обсудим на национальном уровне, каков предел уступок для нас», – отметил Пашинян.
Он отметил, что недавно встречался с первым президентом Армении Левоном Тер-Петросяном по инициативе последнего. По словам премьера, карабахской конфликт был основной темой беседы, внутриполитические вопросы не обсуждались.
Пашинян добавил, что Тер-Петросян хотел сообщить ему определенную информацию по Карабаху.
«Однако в переданной им информации не было данных, которыми я бы не владел»,- добавил Пашинян.
Читайте также:Пашинян – о звонках пранкеров от его лица: Помимо юмора, я вижу в этом и политический подтекст