ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հուլիսի 20-ին ընդունել է ՀՀ-ում Սիրիայի Արաբական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մուհամմադ Ահմադ Հաջ Իբրահիմին:
Դեսպանը պաշտպանության նախարարին ներկայացրել է Սիրիայում տիրող ռազմական և տնտեսական իրավիճակը: Մուհամմադ Ահմադ Հաջ Իբրահիմն իր երախտագիտությունն է հայտնել հայկական կողմին` Սիրիայի ժողովրդին ուղարկված հումանիտար օգնության հերթական խմբաքանակի համար:
Իր հերթին ՀՀ պաշտպանության նախարարը հույս է հայտնել Սիրիայում բնականոն կյանքի շուտափույթ վերականգնման վերաբերյալ և նշել, որ Հայաստանը կշարունակի բարեկամ սիրիացի ժողովրդին օգնության փուլային տրամադրման գործընթացը: Քննարկվել են նաև Սիրիայում հայ համայնքին վերաբերող հարցեր, ինչպես նաև Հայաստանի Հանրապետության կողմից համայնքին հնարավոր աջակցության եղանակները:
Կարծիքներ են փոխանակվել տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության խնդիրների շուրջ, հայտնում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Հայաստանից ավելի քան 30 տոննա մարդասիրական օգնություն է տրամադրվել Սիրիային, այն բաժանվելու է երկրի ազատագրված բնակավայրեր վերադարձած փախստականներին: Հուլիսի 12-ին Սիրիայում տեղակայված Հմեյմիմ ավիաբազայում վայրէջք է կատարել Ռուսաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարության ինքնաթիռը, որով ՀՀ-ից տեղոփոխվել է բրինձ, հնդկաձավար, ձեթ:
առաջիկայում նախատեսվում է ևս մի քանի թռիչք՝ երկրին մոտ 100 տոննա մթերք և առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ հասցնելու նպատակով:

20 Июль 2018 - 14:34 AMT
Министр обороны Армении Давид Тоноян 20 июля принял чрезвычайного и полномочного посла Сирийской Арабской Республики в Армении Мухаммада Ахмада Хадж Ибрагима. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Посол представил министру обороны военную и экономическую ситуацию в Сирии. Мухаммад Ахмад Хадж Ибрагим выразил признательность армянской стороне за направленную народу Сирии очередную партию гуманитарной помощи.
В свою очередь министр обороны выразил надежду на скорейшее восстановление нормальной жизни в Сирии и отметил, что Армения продолжит процесс поэтапного предоставления помощи дружественному сирийскому народу.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся армянской общины Сирии, а также возможных форм оказания содействия общине со стороны Армении.
Состоялся обмен мнениями вокруг региональных и международных вопросов безопасности.
Ранее Армения отправила более 30 тонн гумпомощи в Сирию. Армяно-Российским центром гуманитарного реагирования в Сирию были доставлены гречневая и рисовая крупы, растительное масло, а также предметы первой необходимости.