21 Հուլիս 2018 - 09:33 AMT
Հուլիսի 20-ին ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանի և ՀՀ-ում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջուն Յամադայի հանդիպմանը քննրակվել է հատուկ ծառայությունների համար նախատեսված ճապոնական հատուկ տեխնիկայի ձեռքբերման հարցը, հայտնում է ԱԱԾ մամուլի ծառայութունը։
Վանեցյանը պատրաստակամություն է հայտնել տեղեկատվության և փորձի փոխանակման հարցի շուրջ գործակցել Ճապոնիայի հատուկ ծառայությունների հետ. նա հույս է հայտնել, որ հանդիպումն ամուր հիմք կդնի Հայաստանի և Ճապոնիայի հատուկ ծառայությունների միջև գործակցության։
Դեսպան Յամադան իր հերթին նույնպես պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել ՀՀ ԱԱԾ և Ճապոնիայի իրավապահ մարմինների միջև գործակցությանը:
ՆԱ ընդգծել է, որ ՀՀ-ն ահաբեկչական սպառնալիքների և հանցավորության այլ դրսևորումների տեսանկյունից համարում է անվտանգ, ինչը նրա գնահատմամբ, ՀՀ ԱԱԾ համակարգի արդյունավետ աշխատանքի արդյունքն է: Դեսպանը նաև նշել է, որ ճապոնացի զբոսաշրջիկների ներկայությունը Հայաստանում վկայում է երկրի անվտանգ լինելու մասին:

Армения является безопасной страной с точки зрения террористических угроз и других проявлений преступности. Об этом заявил чрезвычайный и полномочный посол Японии в РА Джун Ямада в ходе встречи с директором СНБ РА Артуром Ванецяном.
Посол отметил, что это является результатом эффективной работы системы СНБ. Ямада отметил также, что присутствие японских туристов в Армении свидетельствует о безопасности страны.
Ванецян выразил соболезнования послу в связи с жертвами в результате недавних наводнений в Японии. В ходе встречи директор СНБ выразил готовность сотрудничать со спецслужбами Японии по части обмена информацией и опытом. Был затронут также вопрос о закупке японского специального оборудования для спецслужб.
Директор СНБ выразил надежду, что эта встреча послужит прочным фундаментом для сотрудничества и взаимодействия между спецслужбами Армении и Японии – на благо интересов двух государств.