25 Հուլիս 2018 - 11:47 AMT
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հուլիսի 26-ին կմեկնի Սանկտ Պետերբուրգ՝ մասնակցելու ԵՏՄ միջկառավարական խորհրդի նիստին (վարչապետերի ձևաչափ): Այդ մասին նա հայտնել է իր ֆեյսբուքյան էջում:
«Ինչպես հայտնի է, սահմանադրական փոփոխություններից հետո ձեռք բերած կարգավիճակի բերումով Հայաստանի վարչապետը ներգրավված է ԵՏՄ Բարձրագույն տնտեսական խորհրդում՝ երկրների ղեկավարների ֆորմատում և այս հարցը լուծված է նաև դե յուրե, այսինքն՝ այստեղ Հայաստանը շարունակելու է ներկայացնել վարչապետը»,-ասվում է վարչապետի գրառման մեջ:
Փաշինյանը նշել է, սակայն, որ ԵՏՄ միջկառավարական խորհրդի աշխատանքի իրավական կարգավորումները դեռևս չեն համապատասխանեցվել ՀՀ Սահմանադրության նոր տեքստին և վարչապետերի խորհրդի նիստին իր չմասնակցելու պարագայում որոշումներ չէին կարող ընդունվել և ֆորմատը կաթվածահար կլիներ:
«Քանի որ դեռևս թավշյա հեղափոխության օրերին հայտարարել էի, որ ԵՏՄ-ն կաթվածահար անելը մեր նպատակը չէ, ընդհակառակը՝ պիտի ամեն ինչ անենք այդ կազմակերպությանը մեր երկրի անդամակցությունն առավել արդյունավետ դարձնելու համար, կայացրել եմ Սանկտ Պետերբուրգ մեկնելու որոշում»,-ասվում է վարչապետի գրառման մեջ:

25 Июль 2018 - 13:39 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян 26 июля отправится в Санкт-Петербург для участия в заседании межправсовета ЕАЭС в формате глав правительств. Об этом сам премьер сообщил на своей странице в соцсети Facebook.
«Как известно, после конституционных изменений в Армении премьер-министр республики вовлечен в Высшем Евразийском экономическом совете – в формате глав государств. Этот вопрос также решен де-юре, то есть там Армению продолжит представлять премьер-министр»,- отметил Пашинян.
Однако, по его словам, правовые регулировки работы межправсовета ЕАЭС пока не приведены в соответствие с новым текстом Конституции Армении.
«Мое неучастие в заседании в формате премьер-министров привело бы к тому, что не могли быть приняты решения и работа формата была бы парализована. Поскольку еще в дни бархатной революции я заявлял, что парализация работы ЕАЭС не является нашей целью, а напротив – мы должны сделать все, чтобы повысить эффективность нашего членства в этой Организации, то я принял решение отправиться в Санкт-Петербург», – написал Пашинян.