27 Հուլիս 2018 - 12:01 AMT
Վայոց ձորի մարզում բացվել է Հայաստանում առաջին կոնտեյներ-հյուրանոցը՝ ճարտարապետական թարմ լուծումներով, «կանաչ» ուղղվածությամբ և ակտիվ տուրիզմի զարգացման տեսլականով:
10 համար ունեցող հյուրանոցի կառուցման կոնցեպտի հիմքում բեռնարկղերի (կոնտեյներ) վերամշակումն ու վերօգտագործումն է, ինչի արդյունքում հնարավոր է եղել հետաքրքիր նախագիծ ստանալ: Չնայած տարբեր երկրներում նման պրակտիկա արդեն իսկ կա, գաղափարը Հայաստանում հաջողությամբ կյանքի է կոչվել առաջին անգամ:
PanARMENIAN.Net -ի հետ զրույցում հյուրանոցի հիմնադիր և գաղափարի հեղինակ Գևորգ Գասպարյանն ասաց, որ ինքն էլ ոգեշնչվել է արտասահմանյան փորձից ու որոշել նախաձեռնությունն իրականացնել Եղեգիս գյուղում:
«Տեղանքի ընտրությունն ինչ-որ առումով պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ Եղեգիսի կիրճը մեծ հետաքրքրություն է ներկայացնում արշավային ու ակտիվ տուրիզմի սիրահարների համար: Առհասարակ Վայոց ձորի մարզը հարուստ պատմամշակութային ժառանգություն ունի, և այստեղ հնարավոր է մի քանի օր տարբեր նախասիրություններ ունեցող զբոսաշրջիկների զբաղեցնել՝ դասական տուրիզմից մինչև արշավային ու արտաճանապարհային տուրեր, հեծանվային ու լեռնադահուկային տուրիզմ՝ կախված եղանակից»,- ասաց Գասպարյանը:
«Յուրահատուկ ոճ ենք ստացել՝ հետաքրքիր լուծումներով, ավանդական ոչ մի ճարտարապետական ուղղության նման չէ: Սա նաև recycling-ի (վերամշակման) լավ փորձ է»:
«Արևի» հյուրանոցի շենքը կառուցելիս օգտագործվել են միայն էկոլոգիապես մաքուր նյութեր, տուֆի մի քանի տարատեսակ ներքին հարդարման համար, փայտ, երկաթ ու ապակի, ձայնա- և ջերմամեկուսիչ նյութեր:
Գասպարյանն ավելացրեց, որ մոտ ապագայում նախատեսում են հյուրանոցի տանիքին բացօթյա բար բացել:
Շինարարության մեջ ներգրավվել են տեղի բնակիչները, և այսօր էլ համայնքային ներգրավումը նախագծի կարևոր բաղադիչներից է. աշխատակիցները եղեգիսցիներ են, սնունդը՝ միայն տեղական:

В Вайоцзорской области Армении открылся первый в стране отель из контейнеров с новыми архитектурными решениями, «зеленой» ориентацией и видением развития активного туризма.
В основе концепции строительства гостиницы с 10 номерами – переработка и повторное использование контейнеров, в результате чего удалось получить интересный проект. Несмотря на то, что в разных странах уже существует подобная практика, эта идея была успешно реализована в Армении впервые.
В беседе с PanARMENIAN.Net основатель и автор идеи отеля Геворк Гаспарян сказал, что он вдохновился зарубежным опытом и решил реализовать инициативу в деревне Ехегис.
«Выбор места в какой-то степени обусловлен тем, что ущелье Ехегис представляет большой интерес для любителей походов и активного туризма. Вообще Вайоцдзорская область имеет богатое историческое и культурное наследие, и здесь можно несколько дней подряд найти занятия для туристов с различными предпочтениями – от классического туризма до внедорожных туров и походов, езды на велосипеде и горнолыжного туризма, в зависимости от погодных условий»,- отметил Гаспарян.
«Нам удалось получить уникальный стиль – с интересными решениями, не похожий на какое-либо традиционное архитектурное направление. Это также хороший опыт переработки»,- добавил основатель отеля.
При строительстве отеля «Ареви» («Солнечный») использовались только экологически чистые материалы, несколько видов туфа для внутренней отделки, дерево, железо и стекло, звукоизоляционные и теплоизоляционные материалы.
Гаспарян добавил, что в ближайшем будущем планируют открыть летний бар на крыше отеля.
В строительстве принимали участие местные жители, и сегодня участие местной общины является одним из ключевых компонентов проекта: персонал набран из жителей села Ехегис, продукты тоже местные.