27 Հուլիս 2018 - 12:26 AMT
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդությունը դատարանը կքննի ժամը 18-ին, նիստը հետաձգվել է: Խաչատուրովի փաստաբան Միհրան Պողոսյանը դատարանում աշխատող լրագրողներին հայտնել է, որ նիստն ընդմիջվել է մեղադրանքին ծանոթանալու, ինչպես նաև պաշտպանության իրավունքը պաշտպանելու համար:
«Մինչ այս պահը իմ պաշտպանյալին չեն պարզաբանվել մեղադրանքի բնույթն ու հիմքերը: Իր համար անհասկանալի է, թե ինչում է մեղադրվում: Դրանից հետո միայն կկարողանամ հարցերին պատասխանել ու մեկնաբանություն տալ»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա նշել է, որ հոդվածը, որին հղում է արել ՀՔԾ-ն, ուժի մեջ է մտել 2009-ի մարտին:
«Դիրքորոշում ունեմ, որն այս պահին չեմ ասի, կներկայացնեմ դատարանում»,-ասել է Պողոսյանը:
Փաստաբանն ասել է, որ հուլիսի 27-ին Խաչատուրովի գործով երկու նիստ է տեղի ունեցել, 11:30-ի նիստին իր պաշտպանյալը ներկա չի եղել, քանի որ ծանուցված չի եղել, իսկ ժամը 15-ի նիստին ներկայացել է:
Խաչատուրովին մեղադրանք առաջադրելու մասին ՀՔԾ-ն հայտարարել է հուլիսի 27-ին:Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով այն բանի համար, որ նա այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը: Քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան` Յուրի Խաչատուրովի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:
Այժմ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը զբաղեցնող Յուրի Խաչատուրովը 2008 թվականի մարտի 1-ին Երևանի կայազորի պետն էր:

27 Июль 2018 - 13:38 AMT
Генеральному секретарю Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ), генерал-полковнику Юрию Хачатурову не разъяснили характер и основания предъявленного ему Специальной следственной службой Армении обвинения. Об этом заявил 27 июля в беседе с журналистами его адвокат Мигран Погосян.
«До этого момента моему подзащитному не объяснили характер и основания обвинения. Ему непонятно, в чем его обвиняют», – сказал Погосян, пишет Panorama.am.
Суд возобновит рассмотрение представленного Специальной следственной службой Армении ходатайства об избрании в отношении Юрия Хачатурова меры пресечения в виде заключения под стражу в 18:00 по Еревану, заседание перенесено. Адвокат сообщил журналистам, что заседание перенесено для ознакомления с обвинением.
Юрию Хачатурову предъялено обвинение в свержении конституционного строя Армении.«На основе сопоставления доказательств, собранных в рамках предварительного следствия по уголовному делу о событиях 1-2 марта 2008 года, 26 июля 2018 года генеральному секретарю ОДКБ Юрию Хачатурову было предъявлено обвинение по первой части статьи 300.1 УК Армении за то, что он по предварительному сговору с иными лицами сверг конституционный строй Республики Армения», – отмечается в сообщении ССС.В суд общей юрисдикции первой инстанции Еревана следователем представлено ходатайство об избрании в отношении Хачатурова меры пресечения в виде заключения под стражу.