28 Հուլիս 2018 - 09:22 AMT
Հայաստանը պատրաստ է դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների: Այդ մասին Al Jazeera-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Այդ Թուրքիան է փակել սահմանը Հայաստանի հետ: Մեր կողմից սահմանը միշտ բաց է եղել: Թուրքիան պետք է որոշում կայացնի սահմանը բացելու մասին»,-ասել է վարչապետը:
Փաշինյանը նշել է, որ Երևանը պատրաստ է Անկարայի հետ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել առանց որևէ նախապայմանի: Ըստ վարչապետի, Հայաստանը հավատարիմ է տարածաշրջանային, այդ թվում ղարաբաղյան հակամարտությունը, բանակցությունների և խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու դիրքորոշմանը:
«Մենք պատրաստ ենք կառուցողական լինել, որպեսզի տարածաշրջանը դառնա առավել անվտանգ, խաղաղ ու բարգավաճ»,-ասել է Փաշինյանը:

28 Июль 2018 - 07:50 AMT
Армения готова установить дипломатические отношения с Турцией. Об этом в интервью телеканалу Al Jazeera заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Это Турция закрыла границу с Арменией. С нашей стороны граница всегда была открыта. Турция должна принять решение об открытии границы», – отметила премьер.
Пашинян подчеркнул, что Ереван готов к установлению дипломатических отношений с Анкарой без предварительных условий. По словам премьера, Армения привержена урегулированию проблем в регионе, включая карабахский конфликт, с помощью переговоров и мирными методами.
«Мы готовы быть конструктивным для того, чтобы регион стал более безопасным, мирным и процветающим», – заявил Пашинян.
Турция прекратила дипломатические отношения с Арменией в 1993 году. Поводом для этого стало требование Еревана признать Геноцид армян в Османской империи.