Պետական այցով Հայաստանում գտնվող Իտալիայի նախագահ Սերջիո Մատարելլան և տիկին Լաուրա Մատարելլան Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի և տիկին Նունե Սարգսյանի հետ միասին այսօր Հայաստանի ազգային պատկերասրահում ներկա են գտնվել Մշակութային ժառանգության պահպանման և վերականգնման հայ-իտալական տարածաշրջանային կենտրոնի բացման արարողությանը:
Բացմանը ողջույնի խոսքերով հանդես են եկել Հայաստանի մշակույթի նախարար Լիլիթ Մակունցը և Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարար Էնցո Մոավերո Միլանեսին, որից հետո երկու երկրների նախագահները բացել են կենտրոնի անվանատախտակը և շրջայց կատարել տարածքում:
Կենտրոնը հիմնվել է հայկական և իտակալան կողմերի համատեղ նախաձեռնությամբ և նպատակ ունի իրականացնել մշակութային ժառանգության պահպանմանն ու վերականգնմանն ուղղված տարբեր, այդ թվում՝ տարածաշրջանային ծրագրեր, հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Պետական այցի շրջանակում Իտալիայի նախագահը հանդիպումներ է ունենում երկրի բարձրագույն ղեկավարության հետ, նա կհյուրընկալվի նաև Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսին:

Находящийся с государственным визитом в Армении президент Италии Серджо Маттарелла и его дочь Лаура Маттарелла в сопровождении президента Республики Армения Армена Саркисяна и госпожи Нуне Саркисян 31 июля в Национальной галерее Армении присутствовали на церемонии открытия Армяно-итальянского регионального центра сохранения и восстановления культурного наследия. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
С приветственным словом на открытии центра выступили министр культуры РА Лилит Макунц и министр иностранных дел и международного сотрудничества Италии Энцо Моаверо-Миланези, после чего президенты двух стран открыли табличку с наименованием центра и совершили экскурсию по территории.
Центр основан по инициативе армянской и итальянской сторон, его целю является реализация различных программ, направленных на сохранение и восстановление культурного наследия, в том числе и региональных.