Հայաստանն ու Ռուսաստանը կարևորում են հարաբերությունների խորացումն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ ՀԱՊԿ-ի և ԵՏՄ-ի շրջանակներում: Այդ հարցը քննարկվել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի և ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հանդիպման ժամանակ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են հայ-ռուսական հարաբերություններին առնչվող հարցեր:
Խորհրդարանի փոխնախագահը կարևորել է երկու երկրների դաշնակցային հարաբերությունների զարգացման անհրաժեշտությունը տնտեսական, քաղաքական, հումանիտար, ռազմական և մշակութային ոլորտներում: Այդ համատեքստում հատուկ անդրադարձ է կատարվել միջխորհրդարանական փոխգործակցությանը, հայտնում է ԱԺ մամուլի ծառայությունը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային հակամարտություններին, ընդգծվել մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի բացառապես խաղաղ կարգավորումը` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում:

7 Август 2018 - 14:17 AMT
Вице-спикер Национального собрания Армении Эдуард Шармазанов принял 7 августа чрезвычайного и полномочного посла России в Армении Сергея Копыркина. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы, касающиеся армяно-российских отношений. Вице-спикер парламента придал важность развитию союзнических отношений двух государств в экономической, политической гуманитарной, военной и культурной сферах. В данном контексте была особо отмечена важность межпарламентского взаимодействия.
Собеседники подчеркнули также необходимость углубления двусторонних отношений в рамках ЕАЭС и ОДКБ.
В ходе встречи стороны обратились также к региональным конфликтам, в частности была подчеркнута необходимость мирного урегулирования карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ.