Հայաստանի ու Ղազախստանի հարաբերություններում առկա է լավ մթնոլորտ, որը կնպաստի երկու երկրների միջև տարբեր ուղղություններով համագործակցության զարգացմանը: Այդ մասին հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ղազախստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաևի հետ հանդիպմանը:
Վարչապետը կարևորել է հայ-ղազախական հարաբերությունների հետագա զարգացումը և համոզմունք հայտնել, որ դեսպանի ակտիվ գործունեությունը կնպաստի երկկողմ կապերի ընդլայնմանն ու խորացմանը տարբեր ոլորտներում:
Իր հերթին, Թիմուր Ուրազաևը նշել է, որ Ղազախստանը շահագրգռված է Հայաստանի հետ համագործակցության ամրապնդմամբ, արդյունավետ փոխգործակցությամբ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերում, այդ թվում՝ Եվրասիական տնտեսական միության և Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության շրջանակներում:
Զրուցակիցները կարևորել են երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնումը և գոհունակությամբ նշել, որ 2018-ի առաջին կիսամյակում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ առևտրաշրջանառության ծավալներն աճել են 2,5 անգամ, հայտնում է կառավարության մամուլի ծառայությունը: Նիկոլ Փաշինյանը և Թիմուր Ուրազաևը նշել են, որ գործարար կապերի խթանման ու զարգացման ուղղությամբ առկա է մեծ ներուժ և քննարկել լոգիստիկ խնդիրների լուծման հնարավորություններին վերաբերող տարբեր հարցեր:
Կողմերն անդրադարձ են կատարել նաև ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ու կարևորել տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ամրապնդումը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ ԼՂ հիմնախնդիրը պետք է լուծվի բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանագահության շրջանակներում:
Օգոստոսի 7-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի հետ: Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ և բազմակողմ հարաբերությունների օրակարգային հարցեր, այդ թվում՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության՝ ՀԱՊԿ, գործունեության վերաբերյալ:

8 Август 2018 - 07:55 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян принял чрезвычайного и полномочного посла Казахстана в Армении Тимура Уразаева. Об этом сообщает пресс-служба правительства.
Премьер отметил важность дальнейшего развития армяно-казахстанских отношений и выразил уверенность, что активная деятельность посла будет способствовать расширению и углублению двусторонних связей в различных сферах. Пашинян подчеркнул, что в отношениях между Арменией и Казахстаном сложилась хорошая атмосфера, добавив, что это будет способствовать развитию сотрудничества между двумя странами по разным направлениям.
В свою очередь Уразаев отметил, что Казахстан заинтересован в укреплении сотрудничества с Арменией, в эффективном сотрудничестве как в двустороннем, так и в многостороннем форматах, в том числе в рамках Евразийского экономического союза и Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
Собеседники отметили важность расширения торгово-экономических связей между двумя странами и с удовлетворением отметили, что в первом полугодии 2018 года объемы товарооборота увеличились в 2,5 раза по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. Пашинян и Уразаев отметили, что существует большой потенциал для стимуляции и развития деловых контактов, и обсудили связанные с возможностями решения логистических проблем вопросы.
Стороны также коснулись вопроса урегулирования карабахского конфликта и отметили важность укрепления мира и стабильности в регионе. Пашинян подчеркнул, что нагорно-карабахский конфликт должен быть урегулирован исключительно в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом Казахстана Нурсултаном Назарбаевым. Собеседники обсудили вопросы повестки двусторонних и многосторонних отношений, в том числе, касающиеся деятельности Организации договора о коллективной безопасности (ОДКБ).