13 Օգոստոս 2018 - 06:20 AMT
Ղազախստանի նախագահ Նորսուլթան Նազարբաևը Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադմիր Պուտինի հետ հանդիպմանը բարձրացրել է Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալ, Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի շուրջ ստեղծված իրավիճակը, հայտնում է ռուսաստանյան «ՏԱՍՍ» գործակալությունը։
Ղազախստանի նախագահը նշել է, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Խաչատուրովի հարցն իրենց համար խնդիր է դարձել։
Ավելի վաղ, ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայությունը Մարտի 1-ի գործով մեղադրանք էր առաջադրել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովին: Նա գրավի դիմաց ազատ էր արձակվել:
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն, անդրադառնալով Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, Խաչատուրովի նկատմամբ հարուցված քրեական գործերին, ասել էր, որ «վերջին օրերի իրադարձությունները խաթարում են դրական տրամադրվածությունը, հակասում են Հայաստանի նոր ղեկավարության հայտարարություններին, որ իրենք մտադիր չեն իրենց նախորդներին հետապնդել քաղաքական դրդապատճառներով»։
ՀՀ ԱԳՆ-ն, ի պատասխան, հայտնել էր, որ Խաչատուրովին մեղադրանք առաջադրելը իրավական գործընթաց է՝ պայմանավորված ներքին առաջնահերթություններով, և Հայաստանում քննվող քրեական գործի շրջանակում ներգրավված է ՀՀ քաղաքացի։

13 Август 2018 - 06:52 AMT
Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев на встрече с президентом России Владимиром Путиным поднял вопрос о ситуации вокруг генсека Организации Договора о коллективной безопасности Юрия Хачатурова, в отношении которого в Армении идет следствие.
«Из всех тем, которые надо обсудить, это вопрос генсека ОДКБ, который стал для нас проблемой», – сказал Назарбаев, пишет ТАСС.
«Что касается более широких отношений в рамках ОДКБ, в рамках ЕврАзЭс, здесь очень большая повестка дня, большие программы», – ответил Путин. «Есть и вопросы проблемного характера, как те, о которых вы сейчас сказали», – заметил президент РФ.
Генсек ОДКБ Юрий Хачатуров является обвиняемым по делу о событиях 1 марта 2008 года – разгона оппозиционного митинга, сопряженного убийством 10 людей, после президентских выборов в Армении.