Մայիսի 13-19-ին Մոսկվայում տեղի կունենա «ԿԱՐՈՏԸ դա նոստալգիա է. Հայկական մշակույթի օրեր Մոսկվայում» փառատոնը: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին են հաղորդել կազմկոմիտեում, փառատոնի շրջանակներում տեղի կունենան շուրջ 15 միջոցառումներ, որոնց թվում` համերգներ, գրական երեկոներ, գեղանկարչական ցուցահանդեսներ, հայկական դպրոցի նոր շենքի բացումը, որը դարձել է «Կրթություն» մրցույթի հաղթողը, կիրակնօրյա հայկական դպրոցի հոբելյանը, «Քրիստոնյա Հայաստան» ֆիլմի ցուցադրությունը Կինոյի տանը եւ այլն: Բացի այդ, փառատոնի հյուրերը եզակի հնարավորություն կստանան ներկա լինել այնպիսի միջոցառման, ինչպիսիք են Պ.Զեյթունցյանի «Ոտքի’, դատարանն է գալիս» պիեսի բեմականացումը, որը պատմում է Բեռլինում Թալաաթ փաշային սպանած Սողոմոն Թեհլերյանի իրական դատավարության մասին: Ներկայացման մեջ այդ մեկ անգամը Հայաստանից ժամանած դերասանների կողքին կխաղան այնպիսի հայտնի ռուս դերասաններ, ինչպիսիք Ա.Պետրենկոն, Լ.Դուրովը, Ի.Կոստոլեւսկին, Օ.Կաբոն եւ մյուսները: «Հայաստան» տաղավարի հարեւանությամբ կվերարտադրվի հայկական գյուղը` այդ ֆոնի վրա տեղի կունենա հայկական խոհանոցի մրցույթ, որին կմասնակցեն խոշոր գործարարներ ու քաղաքական գործիչներ:
«Կարոտը դա նոստալգիա է» փառատոնի կենտրոնական իրադարձությունը կդառնա Կրեմլի Պետական պալատում կայանալիք «Կարոտ» գալա-համերգը եւ «Կարոտ» մրցանակի հանձնման հանդիսավոր արարողությունը: Համերգին եւ մրցանակի հանձնման արարողությանը կմասնակցի Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը, Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՌԴ մշակույթի նախարար Ա.Սոկոլովը, Հայաստանի մշակույթի նախարար Հ.Պողոսյանը, Մոսկվայի քաղաքապետ Յու.Լուժկովը, Երեւանի քաղաքապետ Ե.Զախարյանը:

12 Май 2008 - 08:58 AMT
13-19 мая в Москве состоится фестиваль «КАРОТ – это ностальгия». Дни армянской культуры в Москве». Как сообщили PanARMENIAN.Net в оргкомитете, в рамках фестиваля состоится более 15 различных мероприятий, среди которых концерты, литературные вечера, художественные выставки, открытие нового здания армянской школы, ставшей победителем конкурса «Образование», юбилей воскресной армянской школы, премьерный показ фильма-эссе «Христианская Армения» в Доме кино и многое другое. Кроме того, гости фестиваля получат уникальную возможность посетить такие мероприятия, как спектакль «Суд идет!» по пьесе П.Зейтунцяна, в основе которой реальный судебный процесс над Согомоном Тейлеряном, убившем в Берлине Талеат-пашу, зачинщика и идейного вдохновителя Геноцида армянского населения в Турции. В спектакле один единственный раз рядом с актерами из Армении будут играть такие известные русские актеры, как А.Петренко, Л.Дуров, И. Костолевский, О.Кабо и другие. Рядом с павильоном «Армения» в ВВЦ будет воссоздана армянская деревня – на этом фоне пройдет конкурс армянской кухни, в котором примут участие крупнейшие бизнесмены и политики.
Центральным событием фестиваля «Карот – это ностальгия» станет гала-концерт в Государственном Кремлевском Дворце и торжественная церемония вручения премии «Карот». На концерте и церемонии вручения премии предполагается присутствие президента России Дмитирия Медведева, президента Армении Сержа Саркисяна, министра культуры РФ А. Соколова, министра культуры Армении А. Погосян, мэра Москвы Ю. Лужкова, мэра Еревана Е. Захаряна.