ԱՄՆ դիրքորոշումը եղել և մնում է այն, որ Մարտի 1-ի դեպքերի մասով պետք է մանրակրկիտ քննություն իրականացվի: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը լրագրողների հետ զրույցում՝ հավելելով, որ Ռուսաստանի հայտարարություններին Հայաստանի կառավարությունը պետք է արձագանքի, ոչ թե՝ ԱՄՆ դեսպանը:
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել էր, որ Մոսկվան Հայաստանի ներքին գործն է համարում այդ երկրի նախկին իշխանությունների դեմ տարվող հետաքննությունը, սակայն երկրում անհանգիստ վիճակը մտահոգիչ է:
«Կարևոր է, որ Մարտի 1-ի գործով քննությունն իրականացվի իրավունքի գերակայության և Հայաստանի պատշաճ իրավական գործընթացների շրջանակներում», -ասել է դեսպանը, հայտնում է Aysor.am-ը:
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ավելի վաղ ասել էր. «Հայաստանում իրավիճակը դեռ եռում է, տարիներ առաջ տեղի ունեցած դեպքերը հետաքննվում են, դուք գիտեք փաստերի մասին, գիտեք այն ձերբակալությունների մասին, որոնք տեղի են ունենում: Դա, իհարկե, համարում ենք Հայաստանի ներքին գործը: Եվ մենք, իսկապես, ցանկանում ենք, որ այդ ներքին գործերը մնան օրենքի և Սահմանադրության ամուր հիմքերի վրա և արագ հաղթահարվեն»:

На заявления России должно отреагировать правительство Армении, а не посол США. Об этом заявил 5 сентября в беседе с журналистами посол США в Армении Ричард Миллз.
«Наша позиция была и остается следующей: по части событий 1 марта 2008 года должно быть проведено тщательное и объективное следствие. Важно, чтобы это следствие было осуществлено в рамках верховенства права и надлежащих правовых процессов», – подчеркнул посол, пишет Aysor.am.
Ранее глава МИД РФ Сергей Лавров заявил, что в Москве считают внутренним делом Армении проходящие в стране расследования в отношении бывших руководителей этой страны, но неспокойная ситуация в стране вызывает тревогу.
«Конечно же, нас тревожит, что ситуация в Армении сейчас продолжает бурлить, расследуются события десятилетней давности, вы знаете факты, вы знаете о тех арестах, которые происходят. Мы считаем это, безусловно, внутренним делом Республики Армения. И очень хотим, чтобы все эти внутренние дела оставались на прочной почве закона, Конституции и были поскорее преодолены», – заявил глава МИД РФ Сергей Лавров, выступая в МГИМО.