ՌԴ-ն Հայաստանին է արտահանձնել հոլիվուդյան կինոպրոդյուսեր Ստեփան Մարտիրոսյանին՝ նա մեղադրվում է խարդախության մեջ: Այդ մասին հայտնել է ՀՀ ոստիկանության մամուլի ծառայությունը:
Սեպտեմբերի 6-ին, ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության օպերատիվ խմբի կողմից Մոսկվա-Երևան չվերթի ինքնաթիռով ՀՀ է տեղափոխվել ՀՀ և ԱՄՆ քաղաքացի, 1959 թ. ծնված Ստեփան Մարտիրոսյանը: Նա 2017թ. հոկտեմբերի 6-ից ոստիկանության Քանաքեռ-Զեյթունի բաժնի կողմից հետախուզվում էր ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178 հոդվածի (խարդախությունը) 3-րդ մասի 1-ին կետի մեղադրանքով:
Հայաստանում նա դատապարտված էր կալանավորման:
Ավելի վաղ Մոսկվայի քաղաքային դատարանն օրինական էր ճանաչել ՌԴ Գլխավոր դատախազության որոշումը հոլիվուդյան պրոդյուսեր Ստեփան Մարտիրոսյանին ՀՀ-ին հանձնելու վերաբերյալ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
Ըստ քննության, 97 մլն դոլարով վաճառելով ամերիկյան 20 ֆիլմի իրավունքները, նա իրական գնից ավելի քան 2 անգամ թանկ է վաճառել դրանք: Ինքը կինոպրոդյուսերը հայտարարում է, որ իրեն հետապնդում են քաղաքական նկատառումներով
Մարտիրոսյանը թեև ՀՀ քաղաքացի է, սակայն արդեն 30 տարի է բնակվում է ԱՄՆ-ում: Նրան ձերբակալել էին 2017-ի հոկտեմբերի 25-ին «Դոմոդեդովո» օդանավակայանում, երբ նա գործով Մոսկվա էր եկել: Պարզվեց, որ նա հետախուզվում է Ինտերպոլի կողմից: Քրգործը նրա դեմ հարուցվել էր ՀՀ-ում «Փուլհեմ Հոլդինգ» ընկերության հայցով: Ինչպես պնդում է Մարտիրոսյանը, այդ օֆշորային ընկերության սեփականատերը Վիտալի Գրիգորյանցն է՝ «Հայբիզնեսբանկի» սեփականատերը:
Ըստ քննության, հենց այդ ընկերության հետ էր 2011-13թթ. Մարտիրոսյանը պայմանագիր կնքել 20 ֆիլմի կինովարձույթի վերաբերյալ ամերիկյան «Էնվիժն Ինթերթեյմենթ» ընկերության անունից, որը գլխավորում էր ինքը: Քրգործում խոսքը հետևյալ ֆիլմերի մասին է ՝ «Պարեկախումբը» (2012թ. ԱՄՆ), «Ես՝ Ալեքս Քրոսսը» (2012թ. ԱՄՆ), «Արատների քաղաքը» (2013թ., ԱՄՆ), որոնց նկարահանումների պրոդյուսերն անձամբ Մարտիրոսյանն է եղել: Ըստ մեղադրանքի, «Հայբիզնեսբանկից» «Փուլհեմ Հոլդինգ» ընկերության միջոցով փոխանցված 97,2 մլն դոլարից Մարտիրոսյանը միայն 47,2 մլն դոլարն է ծախսել ֆիլմերի գնման համար, իսկ երկրորդ կեսը՝ 50 մլն դոլարը յուրացրել է:
2017-ի դեկտեմբերին ՌԴ գլխավոր դատախազի տեղակալը բավարարել է ՀՀ հարցումը Մարտիրոսյանի արտահանձնման վերաբերյալ: Փաստաբանները բողոքարկել էին որոշումը, սակայն 2018-ի հունվարի 30-ին դատարանն այն օրինական ճանաչեց: Հետո պաշտպանությունը հասավ նրան, որ որոշումը չեղարկվեց ՌԴ Գերագույն դատարանում, սակայն բարձրագույն ատյանը բողոքարկեց այն և մայիսի 24-ին Մոսկվայի քաղաքային դատարանն արտահանձնման որշում կայացրեց:

11 Сентябрь 2018 - 07:21 AMT
Голливудского кинопродюсера Степана Мартиросяна экстрадировали из России в Армению, где его обвиняют в мошенничестве. Об этом сообщили в пресс-службе армянской полиции.
6 сентября сотрудники Главного управления уголовного розыска полиции Армении этапировали из Российской Федерации в Армению гражданина США Степана Мартиросяна 1959 года рождения, который с 6 октября 2017 года разыскивался отделом полиции ереванских районов Канакер-Зейтун по обвинению в мошенничестве
В Армении Мартиросян был заочно арестован.
Ранее Верховный суд России признал законным решение Генпрокуратуры о выдаче Мартиросяна, работавшего с такими звездами, как Марк Уолберг и Арнольд Шварценеггер, пишет РИА Новости.
Жалоба на постановление Генпрокуратуры о выдаче Мартиросяна в Армению рассматривалась Верховным судом повторно. В апреле он отменил решение Мосгорсуда, признавшего законным решение об экстрадиции продюсера в Армению, и направил дело на новое рассмотрение, однако решение ГП было вновь признано законным. В ходе процесса защита тщетно пыталась приобщить к материалам дела жалобы сестры Мартиросяна на угрозы от неизвестных. Адвокат Дмитрий Рощин просил отложить заседание, пока СК РФ не разберется с этим вопросом. Суд отказал.
Другой адвокат Павел Тимошенков доказывал, что постановление Генпрокуратуры следует считать необоснованным из-за процессуальных нарушений, а обвиняемого надо освободить и отпустить в США. По его мнению, у Армении нет никаких оснований требовать выдачи продюсера, поскольку заведенное на него дело «фактически нарушает территориальную юрисдикцию и является сфабрикованным».
Живя в США, Мартиросян в качестве исполнительного продюсера участвовал в создании художественных фильмов «Уцелевший» и «Город порока» с Марком Уолбергом в главных ролях, а также кинокартин «Патруль», «Мерзлая земля» и «План побега», в которых играли Сильвестр Сталлоне, Арнольд Шварценеггер и Джейк Джилленхол. По его словам, с 2001 года он работал генеральным менеджером по инвестициям, недвижимости и кинобизнесу в компании бизнесмена Виталия Григорьянца, председателя совета Армбизнесбанка.
С октября 2017 года 59-летний продюсер содержался в московском СИЗО №4 («Медведь») из-за запроса Армении о выдаче. Мартиросяна обвиняют в том, что в 2011–2013 годах он присвоил 50 миллионов долларов, выделенных на покупку прав на фильмы. Возбуждение уголовного дела в Армении объясняется тем, что именно в Ереване находится головной офис Армбизнесбанка. Рощин и его подзащитный доказывали, что уголовное преследование кинопродюсера сфабриковано, якобы чтобы тот не смог снять позитивный фильм о Владимире Путине с участием голливудских звезд. Рощин утверждал, что «задержание Мартиросяна является провокацией, инициированной спецслужбами США с целью сорвать съемки его фильма».