ՀՀ ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանի և ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի հեռախոսազրույցի գաղտնալսման ձայնագրությունն ապացուցում է, որ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի դեմ քրգործը կախված է առանձին անձանց նախապատվություններից: Այդ մասին հայտարարել է Յուրի Խաչատուրովի փաստաբան Միհրան Պողոսյանը, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
Ավելի վաղ, համացանցում է հայտնվել Վանեցյանի և Խաչատրյանի հեռախոսազրույցը Մարտի 1-ի գործով մեղադրյալների վերաբերյալ:
Ակնհայտ է, որ «միջամտություն կա ինչպես դատական համակարգի, այնպես էլ քննչական մարմնի գործունեության մասով»,-ասել է Պողոսյանը:
Ըստ նրա, դեռևս մինչև դատական մարմնի միջնորդության դատարան ուղարկվելը, զրուցակիցները գիտեին, թե հատկապես որ դատարանում և որ դատավորի կողմից է այն քննվելու:
Բացի այդ, դատավորը զանգահարել է և զեկուցել քննչական մարմնի ղեկավարին, թե ինչ որոշում է կայացվելու, իսկ վերջինս քաջալերել է դատավորին այդ քայլը կատարել:
«Այսինքն, ձայնագրված մարդիկ արդեն իսկ տեղյակ էին, թե ինչ որոշում է կայացվելու: Պետք է նշել, որ հնչեցվել են նաև այլ անձանց անուններ՝ թե այս մեկի դեպքում այս գործողությունն է պետք անել, այն մեկի դեպքում՝ մեկ ուրիշը»,-ասել է Պողոսյանը:
Ըստ փաստաբանի, դա վկայում է, որ քննությունն ընթանում է ոչ թե ՔՕ պահանջների շրջանակում, այլ ոմանց ցանկություններն ու նախապատվությունները գոհացնելու համար:
Ըստ Պողոսյանի, հարկավոր է, որ առնվազն քրգործ հարուցվի քննչական մարմնի, դատարանի աշխատանքներին խոչընդոտելու կամ միջամտելու փաստով:
Վանեցյանը հայտարարել է, որ խոսակցությունը ձայնագրվել է, երբ նա Ժնևում էր (ֆուտբոլային գործերով) ու մեքենայով գնում էր օդանավակայան։ Նա ասել է, որ վարչապետը կոնկրետ ոչ մեկին «փակելու» հրահանգ չէր տվել, այլ խոսում էր առհասարակ անպատժելիների մասին։ Նա նաև հերքում է, որ ասել է դատավորին՝ «պիտի փակես»։

11 Сентябрь 2018 - 14:32 AMT
Запись телефонного разговора между главами Службы национальной безопасности (СНБ) и Специальной следственной службы Армении доказала, что дело против геснека ОДКБ Юрия Хачатурова зависит от предпочтений определенных лиц. Об этом сказал адвокат Юрия Хачатурова Мигран Погосян, пишет Sputnik Армения.
«Очевидно, что вмешательство имеется как в плане судебной системы, так и по части деятельности следственного органа», — сказал Погосян.
По его словам, еще до того, как ходатайство следственного органа было направлено в суд, собеседники знали, в каком именно суде оно будет рассматриваться и каким судьей. Кроме того, судья позвонил и доложил руководителю следственного органа, какое решение будет принято, а тот в ответ воодушевил судью на этот шаг.
«То есть, говорящие в записи люди уже знали, какое решение будет принято. Нужно отметить, что озвучивались также имена других лиц, дескать, с этим человеком должно быть осуществлено одно действие, а с другим — иное», — сказал Погосян.
По словам адвоката, это свидетельствует, что следствие ведется не в рамках требований Уголовного кодекса, а для удовлетворения желаний и предпочтений некоторых лиц.
Погосян считает, что, как минимум, должно быть возбуждено уголовное дело по факту воспрепятствования или вмешательства в работу следственного органа, суда.
«Но я уверен, что с учетом резонансности этого процесса никакого дела возбуждено не будет. А если это и сделают, то будет обсуждаться, как этот секретный разговор стал достоянием общественности», — сказал Погосян.
Он отметил, что после того, как более подробно ознакомится с записью, будет решено, какие действия они предпримут в дальнейшем. По словам адвоката, эта запись должна стать предметом рассмотрения также в рамках дела 1 марта.