Տավուշի մարզի սահմանամերձ Կոթի համայնքում սեպտեմբերի 15-ին ադրբեջանական կրակոցներից քաղաքացի է վիրավորվել: Այս մասին հայտնել է Կոթիի գյուղապետ Ֆելիքս Մելիքյանը:
Ըստ նրա՝ գնդակոծությունը սկսվել է սեպտեմբերի 15-ի ժամը 23:50-ից և շարունակվել մոտ 40 րոպե, մինչև սեպտեմբերի 16-ի ժամը 00:30: Այդ գնդակոծության հետեւանքով Կոթիի գյուղամիջում վիրավորվել է այդ գյուղի բնակիչ,1957թ. ծնված Սուրեն Սեփխանյանը, հայտնում է «Ա1+»-ը:
Մելիքյանը հայտնեց, որ նա վիրավորվել է ոտքի սրունքի շրջանում: Սեփխանյանը գտնվում է Նոյեմբերյանի բժշկական կենտրոնում, նրա վիճակը բարվոք է:
«Երեկոյան ուշ ժամին սկսված կրակոցներից սրունքի հատվածում հրազենային վիրավորում է ստացել մեր համագյուղացի, 60-ամյա Սուրեն Սեփխանյանը: Բարեբախտաբար, վնասվածքը լուրջ չէ, նա համապատասխան բուժօգնություն է ստանում»,- ասել է համայնքապետը:
Դեպքին արձագանքել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Հենց նոր հեռախոսով զրուցեցի Կոթիում վիրավորված Սուրեն Սեփխանյանի հետ: Ոտքից է վիրավորվել, ոսկորը չի վնասվել: Ասում էր՝ լավ է: Ինձ ասում էր՝ դուխդ չգցես»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Փաշինյանը:
Ավելի վաղ՝ սեպտեմբերի 14-ին, ադրբեջանական զինուժը ԴՇԿ գնդացիրներից, նաև դիպուկահարի միջոցով կրակել է Տավուշում պաշտպանական դիրքերի, շուրջ մեկ ժամ՝ Չինարի գյուղի վրա։ Գյուղում մի տան պատն է վնասվել, մեկ այլ առանձնատան ջրի խողովակը, ջրի բաքը և տանիքը: Գնդակները դիպել են նաև գյուղի մանկապարտեզի շենքի պատերին:

16 Сентябрь 2018 - 12:05 AMT
ВС Азербайджана в ночь на 16 сентября подвергли интенсивному обстрелу из крупнокалиберного огнестрельного оружия приграничное село Коти Тавушской областиАрмении. Об этом сообщил глава администрации села Феликс Меликян.
По его словам, обстрел начался в 23:50 15 сентября и длился около 40 минут – до 00:30 16 сентября. В результате обстрела в центральной части Коти получил ранение сельчанин Сурен Сепханян, 1957 г.р., пишет А1+.
Меликян сообщил, что сельчанин получил ранение в область стопы и в настоящее время находится в медицинском центре Ноемберяна. Врачи оценивают его состояние как удовлетворительное.
Инцидент прокомментировал премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Только что поговорил по телефону с раненным в Коти Суреном Сепханяном. Он ранен в ногу, кость не пострадала. Говорит, чувствует себя хорошо»,- отметил премьер на своей странице в соцсети Facebook.
14 сентября, с 08:00, ВС Азербайджана из станковых крупнокалиберных пулеметов ДШК, а также при помощи снайпера обстреливали армянские позиции в Тавуше, около часа под огнем находилось село Чинари. В селе повредилась стена одного дома, водопроводная труба другого дома, резервуар для воды и крыша. Снаряды также попадали в стены деревенского детского сада.