19 Սեպտեմբեր 2018 - 10:04 AMT
ՀՀ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը համեմատել է գործող վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գործողությունները «լատինամերիկյան պոպուլիզմի» հետ՝ 1999-2013թթ. Վենեսուելայի նախագահ Ուգո Չավեսի ոճով: Այդ մասին Քոչարյանը հայտարարել է ռուսական «Կոմերսանտին» տված հարցազրույցում:
Անդրադառնալով 2018-ի ապրիլ-մայիսի թավշյա հեղափոխությանը՝ Քոչարյանն ասել է. «Կարծում եմ, Փաշինյանը զգացել է բողոքի տրամդրությունները և ժամանակին գլխավորել, ինչն էլ վերածվեց իշխանափոխության: Դա տպավորիչ էր»:
Ըստ Քոչարյանի, Հայաստանի նոր իշխանությունը «քաոսային է, չունի գործողությունների հստակ ծրագիր, տնտեսությունից գլուխ չի հանում: Կառավարության կազմն էկլետիկ է, չկան հստակ աշխարհաքաղաքական առաջնահերթություններ»:
«Իշխանությունները կարող են մի սխալ բան անել, հետո սկսել հերոսաբար հաղթահարել: Սա է այսօրվա իշխանությունների ակնհայտ պատկերը: Անհասկանալի է, թե դա ինչ թիմ է: Կա բավականին վառ առաջնորդ, սակայն պոպուլիզմի նրա անհագ ձգտումը լուրջ մտահոգություն է առաջանցում: Ինձ դա հիշեցնում է լատինամերիկյան պոպուլիզմն Ուգո Չավեսի ոճով: Եթե ուշադիր նայենք և զուգահեռներ անցկացնենք, կտեսնենք, որ շատ նման է»,-ասել է Քոչարյանը՝ հավելելով, որ այն ամենն, ինչ հիմա կատարվում է Վենեսուելայում, դա Չավեսի ժառանգությունն է:
«Պոպուլիստական գործողությունների անկանխատեսելիությունը, որոնք ուղղված են վայրկյանական արդյունք ստանալուն, հենց այս պահին ամբոխին դուր գալու ձգտումը, կառավարման ամբոխավարման մոդելի վրա շեշտադրումը, այն բանի վրա, որ երկնակամարում միայն մեկ արև կա՝ դա առաջին դեմնք է: Չկա երկրորդ համար, 5-րդ, 10-րդ, 20-րդ: Կա ինչ-որ 100-րդը բայց հեռու-հեռու: Նման մոդելը չի կարող կենսունակ լինել և զարգացման նորմալ պրոդուկտ ապահովել: Ըստ իս, 4 ամսում կարելի է գալ նման եզրակացությունների»,-հավելել է նախկին նախագահը:

19 Сентябрь 2018 - 09:37 AMT
Бывший президент Армении Роберт Кочарян сравнил действия нынешнего премьер-министра РА Никола Пашиняна с «латиноамериканским популизмом» в стиле президента Венесуэлы в 1999–2013 годах Уго Чавеса. Об этом Кочарян заявил в интервью российской газете «Коммерсант».
Комментируя бархатную революцию в Армении в апреле-мае 2018 года, Кочарян отметил: «Думаю, Пашинян почувствовал протестные настроения и вовремя их возглавил, что вылилось в смену власти. Это было впечатляюще».
По словам Кочаряна, новая власть в Армении«хаотична, не разбирается в экономике, не имеет ясной программы действий. Состав правительства эклектичен, нет ясных геополитических приоритетов».
«Власть сначала может наломать дров, а потом пытается героически их разгребать. Это очевидная картина сегодняшней власти. Непонятно, что это за команда. Есть достаточно яркий лидер, но его неуемное стремление к популизму вызывает серьезное беспокойство. Мне это напоминает латиноамериканский популизм в стиле Уго Чавеса. Если присмотреться и провести аналогии, это очень похоже»,- отметил Кочарян.
По его словам, то, что происходит в Венесуэле сейчас,- это наследие Чавеса.
«Непрогнозируемость популистских действий, направленных на получение сиюминутного эффекта, стремление понравится толпе сейчас, сразу, акцент на охлократической модели управления, на том, что на небосклоне может быть только одно солнце – это первое лицо. Нет второго номера, пятого, десятого, двадцатого. Есть какой-то сотый где-то далеко-далеко. Такая модель не может быть живучей и давать нормальный продукт развития. За четыре месяца такие выводы сделать можно, по-моему»,- добавил экс-президент.
«Я бы не сравнивал его (Пашиняна – ред.) с солнцем… Это не тот случай: прошло всего четыре месяца. Пашинян, может быть, метеорит или комета, которая сгорает очень быстро»,- отметил Кочарян.