20 Սեպտեմբեր 2018 - 09:36 AMT
Բրիտանացի ճարտարապետները կոչ են անում փրկել Երևանի «Զվարթնոց» օդանավակայանի հին կլոր շենքը: Այդ մասին ասվում է բրիտանական Daily Mail-ի հոդվածում՝ նվիրված օդանավակայանի թիվ 1 տերմինալին:
Նշվում է, որ շենքը «մոնոլիտ տիեզերական քաղաք է հիշեցնում գիտաֆանտաստիկ ժանրից, իսկ իրականում այն եզակի թանկարժեք քարերից էր խորհրդային թագում»:
«Զվարթնոց» օդանավակայանի թիվ 1 տերմինալը ողջունել է Կրեմլի VIP հյուրերին և այցելուներ է ընդունել ԽՍՀՄ ամբողջ տարածքից: Այժմ այն լքված է, փակի տակ և քանդման ենթակա:
Ինչպես նշում է պարբերականը, տերմինալի հին շենքը ժամանակին Եվրոպայի և Ասիայի խաչմերուկն էր, իսկ հիմա, շենք մտնելիս, ասես հայտնվում ես 1970-ականներում՝ ժամանման սրահում բետոնե և մարմարե պատերը քանդվում են, առաստաղից կաթում է, պատուհանները կամ վնասված են կամ չկան: Պատերին դեռ պահպանվել են խորհրդային շրջանի գովազդային վահանակները:
Առաջատար բրիտանացի ճարտարապետ Թիմ Ֆլինն ասում է, որ օդանավակայանը ճարտարապետության եզակի նմուշ է: Ճարտարապետը 14 տարի գրասենյակ է ունեցել Երևանում:
Ֆլինը հուսով է, որ Հայաստանի նոր, առավել ժողովրդավարական կառավարությունը, որն իշխանության է եկել մայիսյան թավշյա հեղափոխությունից հետո, կորոշի, որ «Զվարթնոցի» հին շենքը պատմական կառույց է, որը պետք է պահպանվի: Ճարտարպետը զգուշացնում է, որ որքան շատ շենքը մնա այս վիճակում, այնքան քիչ կլինեն այն փրկելու շանսերը:
Ավելի վաղ փորձագիտական հանձնաժողովը միաձայն կողմ է քվեարկել Երևանի մի շարք կառույցներին պատմության և մշակույթի անշարժ հուշարձանի կարգավիճակ տալու օգտին: Այդ կառույցների թվում է նաև «Զվարթնոցի» հին շենքը:

20 Сентябрь 2018 - 09:20 AMT
Британские архитекторы призывают спасти старое круглое здание армянского международного аэропорта «Звартноц». Об этом говорится в статье Daily Mail, посвященной терминалу №1 аэропорта «Звартноц».
Отмечается, что здание похоже на «монолитный космический город из научной фантастики, в действительности же оно было одним из драгоценных камней в советской короне».
Терминал №1 аэропорта «Звартноц» приветствовал кремлевских VIP-гостей и посетителей со всего СССР. Теперь же он заброшен, под замком и на грани сноса.
Как пишет издание, старое здание терминала когда-то было перекрестком Европы и Азии, и сейчас, войдя в здание, попадаешь назад в 1970-е: в зале прилета бетонные и мраморные стены рушатся, поврежденный потолок протекает, а окна повреждены или отсутствуют. На стенах можно увидеть рекламные плакаты советской эпохи.
Ведущий британский архитектор Тим Флинн говорит, что аэропорт является уникальным образцом архитектуры. У архитектора был офис в Ереване в течение 14 лет.
Флинн надеется, что новое, более демократичное правительство Армении, пришедшее к власти после майской бархатной революции, решит, что старое здание «Звартноца» – историческое сооружение, которое должно быть сохранено. При этом архитектор предупреждает – чем дольше оно остается в таком состоянии, тем шансы спасти его уменьшаются.
Ранее экспертная комиссия единогласно высказалась за предоставление статуса недвижимого памятника истории и культуры семи сооружениям в Ереване. В их число вошло также старое здание аэропорта «Звартноц».