ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը շնորհավորղել է հայ ժողովրդին Անկախության հռչակման 27-րդ տարեդարձի առթիվ։
«Հարգելի հայրենակիցներ, մենք անկախության 27-ամյա տարեդարձը դիմավորում ենք բացառիկ իրավիճակում: Այս տարվա մայիսին տեղի ունեցած հեղափոխությունը, մեկնարկած գործընթացը, ընթացող իրադարձությունները նոր փորձություն են մեր պետականության համար: Արժեքները, հանուն որոնց մարդիկ փողոցներ էին դուրս գալիս, այսօր հարվածի տակ են:
Այն, ինչ տեղի էր ունենում սիրո և համերաշխության նշանաբանով, այսօր դրա առաջնորդների ջանքերով վերածվում է ատելության, վրեժի և անօրինականության: Ճակատագրի հեգնանքով՝ այսօր պետք է փրկել հեղափոխության գաղափարները նրանցից, ովքեր այն սկսել են:
Այնուամենայնիվ, ես համոզված եմ, որ մեր երկիրը հաղթահարելու է այդ դժվարություններն արժանապատվությամբ, և արդյունքում Հայաստանում մենք ոչ թե անձի պաշտամունք ենք ունենալու, այլ իրական ժողովրդավարություն, ոչ թե հասարակություն, որը բաժանված է սևերի և սպիտակների, այլ միասնական ազգ, ոչ թե ամպագոռգոռ հայտարարություններ, այլ երաշխավորված անվտանգություն ու բարեկեցիկ կյանք Հայաստանի և Արցախի համար»,-նշել է նա իր խոսքում։
Սեպտեմբերի 21-ին Հայաստանը նշում է Անկախության 27-րդ տարեդարձը: 1991-ի սեպտեմբերի 21-ը դարձավ Հայաստանի Երրորդ հանրապետության ծննդյան օրը: Հայ ժողովուրդը կրկին իրավունք ստացավ ինքնուրույն կառուցելու իր ապագան, լինել իր հողի տերը, վերագտավ վերջին դարերի ընթացքում կորսված պետականությունը, որը մի քանի տարով ձեռք բերեց 1918-ին:

Второй президент Армении Роберт Кочарян 21 сентября направил поздравительное послание в связи с 27-летием независимости Армении. В поздравлении, в частности, говорится, что «по иронии судьбы, сегодня нужно спасать идеи революции от тех, кто ее начал».
«Мы встречаем 27-ю годовщину независимости в уникальной ситуации. Произошедшая в мае этого года революция, начавшиеся процессы и текущие события являются новым испытанием для нашей государственности. Ценности, ради которых люди выходили на улицу, сегодня находятся под ударом. То, что происходило под девизом любви и солидарности, усилиями их же лидеров перерастает в ненависть, месть и беззаконие»,- говорится в послании Кочаряна.
«Тем не менее, я уверен, что наша страна с достоинством преодолеет эти трудности, и в результате в Армении мы будем иметь не культ личности, а настоящую демократию, не общество, разделенное на черных-белых, а сплоченную нацию, не громогласные заявления, а гарантированную безопасность и процветающую жизнь Армении и Арцаха. Еще раз поздравляю Вас и желаю всем Вам счастья и мира в этот сокровенный день», – говорится в сообщении.
Роберта Кочаряна, который был президентом Армении в 1998–2008 годы, в республике обвиняют в свержении конституционного строя и отмывании денег. Первое дело связано с разгоном акций протеста против результатов президентских выборов в марте 2008 года. Тогда столкновениях протестующих с полицией погибли десять человек, пострадали — около 200. В конце августа суд освободил господина Кочаряна под подписку о невыезде.