23 Սեպտեմբեր 2018 - 10:59 AMT
«Իմ քայլը» դաշինիքի կողմից քաղաքապետի թեկնածու առաջադրված Հայկ Մարությանն ընտրվելու դեպքում առաջին քայլը անելու եմ աղբահանության խնդրի լուծման համար: Այդ մասին նա հայտարարել է լրագրողներին՝ շնորհավորելով նրանց «վերջին տասնամյակների ընթացքում առաջին ազատ ու արդար ընտրությունների կապակցությամբ»։
Հայկ Մարությանը քվեարկության էր գնացել դստեր հետ։ Հյուսիսային պողոտայում գտնվող իր տնից նա ոտքով է հասել Եզնիկ Կողբացի փողոցում գտնվող Խուլերի միավորման շենքում տեղակայված ընտրատեղամաս, ճանպարհին զրուցել է ոգևորված քաղաքացիների հետ, լուսանկարվել:
«12 օր շրջելուց հետո, ես հասկացա, որ դա է ամենալուրջ խնդիրն այսօր»,-ասել է Մարությանը՝ չհրապարկելով քվեարկության հնարավոր արդյունքների մասին իր կանխատեսումը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Լրագրողները հետաքրքրվել են, Փաշինյանի մասնաբաժինն ինչքան է լինելու իր հնարավոր հաղթանակում։ Մարությանը խորհուրդ է տվել դիմել սոցիոլոգներին։ ՔՊ վարչության անդամների՝ քարոզարշավին չմասնակցելու հարցին ի պատասխան, հորդորել է դիմել նրանց, իսկ մրցակից ուժերին վիրավորելու հարցի պատասխան ստանալու համար՝ ոստիկանություն։
Եթե «Իմ քայլը» բավարար ձայներ չհավաքի, կոալիցիա կկազմեն այլ ուժերի հետ. քաղաքապետի թեկնածուն հայտարարել է, որ պատրաստ են համագործակցել բոլորի հետ, իրականացնել պայծառ ու փայլուն մտքերը։
Լրագրողները նկատել են, որ ՀՀԿ-ին ձայներ բերած շատ մարդկանց քարոզարշավի ժամանակ տեսել են Մարությանի հետ քայլելիս։ Մարությանը պատասխանել է, որ բոլորին դեմքով չի ճանաչում, իրենց քայլարշավին փողոցում միացել են տարբեր մարդիկ։
Ինչ վերաբերում է քարոզարշավին, նա ասել է. «Մեր ուժի դեմ իրականացվել են սև PR-ի էլեմենտներ, սուտ լուրերի, տեղեկությունների տարածում, ինչն անիմաստ ենք համարում, բայց այո, սա է իսկական ընտրարշավը, և սա տեղի է ունենում մինչև ընտրությունները, ընտրություններից հետո ամեն ինչ հանդարտվում է»։

Кандидат в мэры Еревана от блока «Мой шаг» Айк Марутян пришел на голосование на выборах в Совет старейшин столицы с дочерью. Как отметил в беседе с журналистами сам Марутян, он пришел на избирательный участок, размещенный на улице Езника Кохбаци, пешком, беседуя по пути с воодушевленными гражданами, фотографируясь с ними.
Собравшихся у избирательного участка журналистов он поздравил в связи с «первыми в Армении за последние несколько десятков лет справедливыми и свободными выборами».
На вопрос о том, каким будет его первый шаг в случае избрания мэром Еревана, он назвал действия в направлении решения проблемы с вывозом мусора.
«За эти 12 дней агитационной кампании я понял, что это самая большая проблема на сегодняшний день», – отметил Марутян, воздержавшись от прогнозов касательно возможных результатов выборов, пишет Panorama.am.
Журналисты поинтересовались, какой будет доля премьер-министра Армении Никола Пашиняна в его возможной победе. В ответ Марутян посоветовал адресовать данный вопрос социологам.
На вопрос, сформирует ли блок «Мой шаг» коалицию с другими политическими силами, если не наберет достаточного количества голосов, он ответил: готовы сотрудничать со всеми, претворить в жизнь блестящие и светлые идеи.
На замечание журналистов, что многих людей, которые ранее обеспечивали голоса в пользу Республиканской партии Армении (РПА), видели во время агитационной кампании с ним, Марутян ответил, что всех не знает в лицо, во время их агитационной кампании к ним на улицах присоединялись различные люди.