Առավոտյան 8:00-ից մինչև 20:00-ն քվեարկության ընթացքում իրավախախտման վերաբերյալ 84 տեղեկություն է ստացվել: Այդ մասին Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովում լրագրողներին է հայտնել ՀՀ ոստիկանության պետի աշխատակազմի ղեկավար, ոստիկանության գնդապետ Մերուժան Հակոբյանը։
Նա մանրամասնել է, որ դրանցից 8 դեպք վերաբերում է ընտրողներին կաշառք տալու, կաշառք ստանալու, ընտրությունների ժամանակ ընտրողի ազատ կամքի իրականացմանը խոչընդոտելուն, հայտնում է Panorama.am-ը:
Մերուժան Հակոբյանը հավելել է նաև, որ 2 դեպք վերաբերում է ընտրական իրավունքի իրականացմանը խոչընդոտելուն, 1 դեպք մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելուն, 9-ը՝ մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելուն, 3-ը՝ քվեարկության գաղտնիության խախտման, 19-ը՝ ընտրացուցակիների անճշտությունների և 23-ը տարբեր բնույթի արարքների:
«Մնացած 18 դեպքերից 14-ը վերաբերում է 1-ից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելուն, 1 դեպք՝ քվեարկության գաղտնիության խախտման, 3 դեպք ընտրողների կաշառք տալ-ստանալու վերաբերյալ: Այդ դեպքերից 18 նյութերի նախապատրաստական փուլում են, մնացած բոլորով կատարվում են ստուգումներ»,- ասել է նա:

23 сентября в ходе голосования на внеочередных выборах в Совет старейшин Еревана – с 08:00 по 20:00 – в полицию РА поступили сведения о 84 правонарушениях. Об этом в беседе с журналистами в Центральной избирательной комиссии Армении сообщил руководитель Аппарата начальника полиции Республики Армения, полковник полиции Меружан Акопян.
По его словам, 8 из сообщений касаются дачи, получения взятки, препятствования праву на свободное волеизъявление избирателя, 2 – препятствования реализации избирательного права, 1 – воспрепятствования профессиональной деятельности, 9 – голосования более одного раза или вместо другого лица, 3 – нарушения тайны голосования, 19 – неточностей в избирательных списках, 23– иных правонарушений, пишет Panorama.am.
«По 18 из этих случаев подготавливаются материалы, по всем остальным проводятся проверки», – указал Акопян.
В выборах участвуют 12 политических сил – 4 блока, 8 партий: «Мой шаг», «Луйс», «Ереванская общественность», «Ереванцы», «Процветающая Армения», «Еркир Цирани», «Наследие», «Демократический путь», АРФ «Дашнакцутюн», «Айк», «Реформисты», «Оринац Еркир». РПА – экс-правящая партия, в выборах не участвует. РПА – экс-правящая партия – в выборах не участвует.