ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Նյու Յորքում հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ Հայաստան վերադառնալուն պես բանակցությունների է հրավիրելու խորհրդարանական և արտախորհրդարանական բոլոր ուժերի ներկայացուցիչներն՝ քննարկելու Աժ արտահերթ ընտրությունների անցկացմանը ժամկետներն ու պայմանները, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»:
«Ընդհանուր առմամբ, այդպիսի տրամադրություն կար, որ ընտրություններն անցկացվեն հունիսից սկսած՝ մեկ տարվա ընթացքում, բայց ըստ էության, իրադարձությունները և այն սպասողական դրությունը, որն ապրում է մեր տնտեսությունը, պոտենցիալ ներդրողները, որոնք անընդհատ մեր բանավոր խոսքերին չեն հավատում, որ քաղաքական իրողությունները չեն փոխվելու, և նրանց հարկավոր է ավելի երկարաժամկետ քաղաքական արձանագրումներ: Եվ, ըստ էության, տնտեսական և ներդրումային միջավայրն ավելի բարենպաստ դարձնելու նկատառումով մենք պիտի աշխատենք ավելի վաղ անցկացնել արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները, որպեսզի առավել շուտ սկսենք տնտեսության վերականգման գործընթացը», – ասել է վարչապետը:
Ավելի վաղ, Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններն անցկացվելու են մեկ տարվա ընթացքում՝ ամենաուշը մինչև 2019 թվականի ամառ:

24 Сентябрь 2018 - 08:59 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в ближайшем времени намерен начать переговоры с парламентскими и внепарламентскими политическими силами с целью обсуждения сроков и условий проведения внеочередных парламентских выборов. Об этом Пашинян заявил в Нью-Йорке на встрече с представителями армянских организаций, общинных структур США.
«В целом, был настрой на проведение выборов в течение года с июня, но по сути, надо учитывать ситуацию ожидания, в которой находится наша экономика и потенциальные инвесторы, которые не верят нашим устным обещаниям о том, что политическая ситуация не изменится, и они нуждаются в долгосрочных политических протоколах. Также для улучшения экономической и инвестиционной среды мы должны работать над проведением досрочных парламентских выборов раньше, чтоб быстро начать процесс восстановления экономики», – отметил премьер.
Ранее Никол Пашинян заявил, что досрочные парламентские выборы пройдут в течение года – до лета 2019 года.