Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը շատ կարևոր է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ֆրանսիայի համար: Այդ մասին հայտարարել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը՝ Ֆրանկոֆոնիայի շրջանակներում անցկացվող «Ֆրանկոֆոնիայի ավան» տաղավարի ներկայացմանը նվիրված մամուլի ասուլիսին։
Նա հավելել է, որ 2018թ.-ի հոկտեմբերի 11-12-ին Հայաստանում տեղի կունենա Ֆրանկոֆանիայի գագաթնաժողովը, որի ժամանակ Հայաստանը կհյուրընկալի 84 երկրի պատվիրակություն, որոնց մեծ մասը Հայաստանում դեսպանություններ չունեն ու բացահայտելու են Հայաստանն առաջին անգամ, հայտնում է Panorama.am-ը:
Հոկտեմբերի 7-ից մեկ շաբաթ շարունակ Երևանը լինելու է Ֆրանկոֆոնիայի կենտրոնում։ Դեսպանը նշել է, որ Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը շատ կարևոր է ոչ միայն այն պատճառով, որ Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնի համար այն առաջնային է, այլ նաև, որ Մակրոնը Հայաստանում կլինի նաև պետական այցով։ Դեսպանը նշել է, որ հոկտեմբերի 11-12-ին Մակրոնը կմասնակցի Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովին, որից առաջ էլ Հայաստանում կլինի երկկողմ այցով, սակայն Մակրոնի՝ Հայաստան ժամանելու օրը դեռևս հստակ չէ։
«Գագաթնաժողովը մի կողմից, բայց Մակրոնի այցը շատ ինտենսիվ օրակարգ է բերում Հայաստանի ու Ֆրանսիայի համար։ Սակայն Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը ոչ միայն երկրների ղեկավարների միջև հանդիպում է, այլ նաև տոն է։ Ֆրանսիան ցանկանում է ներկայացնել ֆրանսերենը՝ իր բոլոր տարրերով»,-ասաց դեսպանը։
Քաղաքական օրակարգից բացի հոկտեմբերի 7-12-ը մայրաքաղաքի կենտրոնում գործելու է «Ֆրանկոֆոնիայի ավանը», որում 20 երկրների տաղավարների շարքում իր տեղն է ունենալու Ֆրանսիայի տաղավարը։ Տաղավարներ են ունենալու նաև Բելգիան, Շվեյցարիան, Աֆրիկյան երկրները, որոնք բաց են ինչպես հայաստանցիների, այնպես էլ այդ ժամանակահատվածում Հայաստանում գտնվող հազարավոր հյուրերի համար։
«Տաղավարի միջոցով ուղարկվող մեսիջն այն է, որ Ֆրանսերենը հնարավորությունների լեզու է։ Ֆրանսերենը ոչ միայն Ֆրանսիայի, այլ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության բոլոր 84 երկրների լեզուն է, որով խոսում է մոտ 280 մլն մարդ՝ 5 մայրցամաքներում։ Ֆրանսերենը մեկն է այն 2 լեզուներից, որով խոսում են բոլոր մայրցամաքներում»,-ասել է Ժոնաթան Լաքոտը։
Ֆրանկոֆոնիայի ավանում Ֆրանսիայի տաղավարն ուղղված է լինելու հանրության տարբեր սեգմետներին. Լինելու են տնտեսական, մշակութային, մեդիա, տեխնոլոգիական և կրթական բազմաթիվ միջոցառումներ։

Саммит Международной организации Франкофонии очень важен как для Армении, так и для Франции не только по той причине, что для президента Франции Эммануэля Макрона саммит является приоритетом, но также, поскольку Макрон прибудет в Армению с государственным визитом. Об этом заявил посол Французской Республики в РА Жонатан Лакот на пресс-конференции, в ходе которой был представлен павильон «Франкофонская деревня» в рамках предстоящего саммита.
«С 11 по 12 октября 2018 года в Армении состоится саммит Франкофонии, во время которого РА примет делегации правительств 84 стран, большая часть которых не имеет посольств в Армении. Таким образом, они откроют для себя Армению», – заявил посол, пишет Panorama.am.
Посол отметил, что с 11-12 октября Макрон примет участие в саммите. По словам посла, визит Макрона придаст еще большую интенсивность повестке армяно-французских отношений.
«Однако предстоящий саммит не только площадка для встреч руководителей стран, но и настоящий праздник. Франция желает представить французский язык во всех его нюансах», – подчеркнул он.
С 7 по 12 октября в центре Еревана будет действовать «Франкофонская деревня», среди павильонов 20 стран будет представлен также павильон Франции. Павильоны представят также Бельгия, Швейцария, страны Африки. Павильоны будут открыты как для жителей Армении, так и для находящихся здесь в этот период туристов.
«Месседж, адресуемый посредством павильона, в том, что французский является языком возможностей. Французский – язык не только Франции, но и всех 84 государств Франкофонии, на котором говорят около 280 млн человек – на 5 континентах. Это один из двух языков, на котором говорят на всех континентах», – отметил посол.
В рамках данного павильона состоятся различные мероприятия, в частности, экономические, культурные, медиа, технологические и образовательные.