28 Սեպտեմբեր 2018 - 14:13 AMT
Հայաստանի Հանրապետության ծննդյան հարյուրամյա տարեդարձի առթիվ Երևանում բացվում է «Ժամանակակից արվեստի միջազգային ցուցահանդես. Հայաստան 2018» (ICAE2018) ցուցադրությունը։ Սեպտեմբերի 28-ից հոկտեմբերի 25-ը Հայաստանի մայրաքաղաքի յոթ կարևոր վայրերում կցուցադրվեն ավելի քան յոթանասուն օտարերկրյա նկարիչների գործեր: Միջոցառումը ներառում է նաև աշխատաժողովներ և զրույցներ արվեստի աշխարհի միջազգային մասնագետների հետ:
Ցուցահանդեսը մեկտեղում է ժամանակակից կերպարվեստը, քանդակագործությունը, լուսանկարչությունը, տեսանյութեր, աշխարհահռչակ պատկերասրահներից և հավաքածուներից փոխառված հանրահայտ գործեր, նկարիչների կողմից տեղում պատվերով կատարված գործեր: Հրավիրյալ մի շարք նկարիչներ պրեզենտացիաներ և աշխատաժողովներ կանցկացնեն Հայաստանի գեղարվեստի ակադեմիայի, Թերլեմեզյանի անվան գեղարվեստի պետական քոլեջի և Ստեղծարար տեխնոլոգիաների Թումո կենտրոնի սաների հետ: Ծրագիրը բաղկացած է երկու տեսակի ցուցահանդեսներից. առաջինը «Ժամանակակից արվեստի ձայնային գծերն» են, երկրորդը՝ «Ժամանակակից արվեստի ազատ ձայները»:
«Նախաձեռնությունը համընկնում է Ֆրանկոֆոնիայի գաղափարին, որն ասում է, թե պետք է ապրել միասին: Ցուցահանդեսը մշակույթների փոխանակման հնարավորություն է տալիս», – սեպտեմբերի 28-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է միջոցառման աջակից ՀԲԸՄ Հայաստանի նախագահ Վազգեն Յակուբյանը:
Միջոցառումը նպատակ ունի ցուցահանդեսի, աշխատաժողովների և պրեզենտացիաների միջոցով Հայաստանում ձևավորել միջազգային գեղարվեստական բանավեճի և մշակութային փոխանակման մթնոլորտ:
Միջոցառման կազմակերպիչներից և մտահղացման հեղինակներից Ֆաբիո Լենցին նշել է, որ Հայաստանում և տարածաշրջանում առաջին անգամ է տեղի ունենում նման միջոցառում:
«Մենք վստահ ենք և հավատում ենք, որ մշակույթը կարևորագույն ասպեկտն է սահմանները կոտրելու և նոր փոխանակումներ կազմակերպելու համար: Արվեստագետներից շատերը որոշել են գալ Հայաստան ծանոթանալու տեղական մշակույթի հետ: Այս գիտելիքների փոխանակումը մեկնարկային քայլ է մեզ համար տեղի գիտելիքներն ու արվեստը միջազգային շուկա դուրս բերելու համար»,- հավելել է Լենցին:
Նրա խոսքով՝ շատ կարևոր էր արվեստագետներին Հայաստան բերելը: Լենցին նշել է, որ սեպտեմբերի 29-ից սկսած ՀՀ բնակիչները և երկրի հյուրերը հնարավորություն կունենան տեսնելու արվեստի գործերը հետևյալ մշակութային օջախներում. Նորարար փորձառական արվեստի հայկական կենտրոնը, Արամ Խաչատրյանի տուն-թանգարանը, Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնը, Հայ-Արտ մշակութային կենտրոնը, Հայաստանի նկարիչների միությունը, Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնը, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը: Ցուցահանդեսի կազմակերպիչը շեշտել է նաև, որ մուտքն անվճար է լինելու բոլորի համար:
Լենցին պատմել է, որ ցուցահանդեսի կազմակերպման աշխատանքների շրջանակում վերականգնվել է նաև դեռ սովետական շրջանում ստեղծված կարևորագույն մշակութային կենտրոններից մեկը՝ «ՀայԱրտը»:
Ցուցահանդեսը համադրող Մազդակ Ֆաիզնիան և Մարինա Հակոբյանը, իրենց հերթին, շնորհակալություն հայտնեցին կազմակերպիչներին, բոլոր արվեստագետներին, ցուցահանդեսի աջակիցներին և այն բոլոր մարդկանց, ովքեր մասնակցեցին միջոցառման կայացմանը:
«Երբ մենք սկսեցինք կապվել արվեստագետների և պատկերասրահների հետ, շատերը հարցեր ունեին, ոմանք էլ պատասխանեցին խանդավառությամբ, բայց բոլորի համար սա մի արկած էր և միասնական երազ»,- նշել է Ֆաիզնիան:
Համադրողն ասել է, որ սովորել է Հայաստանում շատ բան, այդ թվում՝ «լռության արժեքը»: Նրա խոսքով՝ հայերն ամենուր են, և հայ արվեստագետները մեծ ազդեցություն ունեն միջազգային արվեստի վրա, նրանք ստեղծագործում են, բայց անում են դա «յուրահատուկ համեստությամբ, նրանք չեն գոռում, նրանք անում են դա լուռ»:
Մարինա Հակոբյանի խոսքով՝ Հայաստանում առաջին անգամ չէ, որ կազմակերպվում է նման միջոցառում, սակայն այս մեկը բացառիկ է իր մասշտաբով:
«Հուսով ենք, որ այս ցուցահանդեսը շարժառիթ կհանդիսանա առավել ակտիվ դուրս գալու միջազգային հարթակ»,- նշել է Հակոբյանը:
Նրա խոսքով՝ ցուցադրությունը նաև հնարավորություն է տալիս տարբեր սերունդների արվեստագետներին հանդես գալու միևնույն հարթակում:
Ցուցադրության համատեքստում տեղի կունենան բազմաթիվ հարակից միջոցառումներ ու քննարկումներ՝ ոլորտի հեղինակավոր այնպիսի մասնագետների հետ, ինչպիսիք են՝ քննադատները, նկարիչները, պատկերասրահների սեփականատերերը և հավաքորդները՝ ի լրումն լոգիստիկ և ապահովագրական մասնագետների, ովքեր կյանք են տալիս հարուստ մշակութային ծրագրին:
Ցուցահանդեսի կազմակերպիչը Shaula International ՍՊԸ-ն է: Միջոցառումը հովանավորում են Կանադայի կառավարությունը, Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարարությունը, Իտալիայի մշակութային ժառանգության և միջոցառումների նախարարությունը, ծրագրի մշակութային գովազդն իրականացվում է Իտալիայի արտաքին գործերի նախարարության Vivere all’Italiana նախաձեռնության և Հայաստանում Իտալիայի դեսպանության կողմից՝ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության, Հայկական զբոսաշրջային գործակալության, Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության և Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) աջակցությամբ:

По случаю столетней годовщины образования Республики Армения в Ереване открывается грандиозная выставка «Международная выставка современного искусства: Армения 2018» (ICAE2018). С 28 сентября по 25 октября работы более чем семидесяти художников из разных стран мира будут экспонироваться в семи ключевых культурных локациях столицы Армении. Мероприятие также включает обширную программу мастер-классов и выступлений международных экспертов из мира искусства.
Выставка сочетает в себе современную живопись, скульптуру, фотографию, видео, инсталляцию знаковых работ, взятых в аренду из лучших галерей и коллекций мира, а также работы на заказ, исполненные художниками на месте. Программа состоит из двух видов выставок, первые были «Звуковые линии современного искусства», а вторыми – «Свободные звуки современного искусства».
«Инициатива совпадает с идеей Международной организации Франкофонии, в которой говорится, что нужно жить вместе. Выставка дает возможность культурного обмена», – сказал 28 сентября на пресс-сконференции председатель армянского филиала Всеармянского благотворительного союза (ВАБС) Вазген Якубян.
Цель мероприятия – посредством выставки, мастер-классов и презентаций вовлечь Армению в международные художественные дебаты и культурный обмен.
Один из организаторов мероприятия и авторов идеи Фабио Ленци отметил, что это первое подобное событие в Армении и регионе.
«Мы уверены и верим, что культура – лучший аспект для того, чтобы сломать границы и организовать новые обмены. Многие из деятелей искусства решили приехать в Армению, чтобы ознакомиться с местной культурой. Этот обмен знаниями – исходный шаг для нас, чтобы вывести местные знания и искусство на международный рынок», – добавил Ленци.
По его словам, было очень важнопривезти художников в Армению. Ленци отметил, что с 29 сентября жители и гости страны получат возможность увидеть художественные работы в следующих культурных центрах: Армянский центр современного экспериментального искусства, Музей Арама Хачатуряна, Центр искусств Гафесчяна, Культурный центр «Ай-Арт», Национальный академический театр оперы и балета им. А. Спендиаряна, Армянский всеобщий благотворительный союз (AGBU).
Ленци рассказал, что в рамках подготовки к выставке был восстановлен один из самых важных культурных центров еще со всремен СССР – «Ай-Арт».
Кураторы выставки Маздак Фаизниа и Марина Акопян, в свою очередь, поблагодарили организаторов, всех деятелей искусства, сторонников выставки и всех людей, принявших участие в мероприятии.
«Когда мы начали выходить на связь с художниками и галереями, у многих были вопросы, некоторые с энтузиазмом отзывались, но для всех это было приключением и общей мечтой»,- отметил Фаизниа.
Куратор сказал, что научился в Армении многому, в том числе и «ценности молчания». По его словам, армяне повсюду, и армянские художники оказывают большое влияние на международное искусство, они творят, но они делают это «с особой скромностью, они не кричат, они делают это тихо».
По словам Марины Акопян, это не первый случай, когда подобное мероприятие организуется в Армении, но эта выставка уникальна по своим масштабам.
«Мы надеемся, что эта выставка придаст импульс для более активного выхода на международную платформу», – отметила Акопян.
Она добавила, что выставка также дает возможность деятелям искусства из разных поколений появляться на одной платформе.
В рамках выставки проводятся многочисленные сопутствующие мероприятия и дискуссии с известными экспертами отрасли, такими как критики, художники, галеристы и коллекционеры, а также с профессионалами в области логистики и страхования, что положит начало богатой культурной программе.
Организатором мероприятия является ООО «Шаула Интернешнл». Мероприятие проводится под патронатом правительства Канады, Министерства культуры Республики Армения, Министерства культурного наследия и культурной деятельности Италии, проекта продвижения культуры VivereАll’Italiana министерства иностранных дел Италии, посольства Италии в Армении и при поддержке Министерства иностранных дел Республики Армения, армянского Агентства по туризму, представительства ЕС в Армении и Армянского Всеобщего Благотворительного Союза (AGBU).