ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հուսով է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Հայաստան կայցելի 2019-ի սկզբին: Այդ մասին Փաշինյանը հայտարարել է լրագրողներին:
«Կարծում եմ, ճիշտ կլինի, որ այց տեղի ունենա 2019-ի սկզբին: Ինչո՞ւ: Որպեսզի պատրաստենք պայմանագրային բազան, փաստաթղթեր ստորագրենք այցի ժամանակ»,-ասել է Փաշինյանը:
Ըստ նրա, ավելի վաղ պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել, որ ՌԴ նախագահի այցը Հայաստան տեղի կունենա 2018-ի ավարտին կամ 2019-ի սկզբին: Վարչապետը շեշտել է, որ պարբերաբար շփվում է ՌԴ նախագահի հետ:
ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը հայտարարել էր, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինիայցը Հայաստան մինչև 2018-ի ավարտը քիչ հավանական է, ավելի շատ միտված է 2019 թվականին:«Իրոք, քննարկվել է ՌԴ նախագահի Հայաստան այցելության կազմակերպման հնարավորությունը, սակայն, կոնկրետ ժամկետներ դեռ չեն քննարկվում»,-ասել էր Ուշակովը ճեպազրույցում:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян надеется, что президент России Владимир Путин посетит Армению в начале 2019 года. Об этом Пашинян заявил журналистам.
«Думаю, что будет правильным, если визит состоится в начале следующего года. Почему? А для того, чтобы подготовить договорную базу, подписать документы в ходе визита», — сказал Пашинян.
По его словам, ранее была достигнута договоренность, что визит российского президента в Армению состоится или в конце 2018 года, или в начале 2019 года. Премьер подчеркнул, что он регулярно контактирует с президентом РФ.
Ранеепомощник российского лидера РФ Юрий Ушаков заявил, что визит президента РФ Владимира Путина в Армению обсуждался, но до конца 2018 года это маловероятно, следует нацеливаться на 2019 год.