5 Հոկտեմբեր 2018 - 10:15 AMT
Հայաստանը կարտադրի տեխնիկական միջոցների մի մասը, որի օգնությամբ կատարվում է Տ-72 տանկերի արդիականացումը: Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ ԶՈՒ սպառազինության հարցերով վարչության զրահատանկային ծառայության շահագործման և ծրագրման բաժնի պետ, գնդապետ Զորայր Գաբրիելյանը:
Ըստ նրա, դեռևս 2 տարի առաջ զինված ուժերում մտածում էին, թե տանկերի արդիականացման որ տարբերակն ընտրեն: Ընտրությունն արդեն արվել է: «Բանակցային այնպիսի փուլում ենք, որ կոնկրետացումը որոշակի գաղտնիության հետ է կապված: Աշխատանքներն արդեն տարվում են: Խոսքը ոչ միայն Բ3 մոդիֆիկացիայի մասին է»,- ասել է Գաբրիելյանը:
Ըստ նրա, տեխնիկայի զարգացման պայմաններում, սխալ է շեշտը դնել արդիականացման մեկ ուղղության վրա: Ըստ Գաբրիելյանի, վերջին 2 տարիներին բանակը փորձում է լուծել իր հարցերը ոչ միայն այլ երկրների հետ համագործակցության, այլ նաև սեփական գիտատեխնիկական ներուժի հաշվին:
«Բ3-ում տեխնիկական սարքերի մի մասը կլինի հայկական արտադրության: Բացի Տ-72Բ3 մոդիֆիկացիայից, կան նաև Տ-72Ա տանկեր, որոնք ավելի վաղ շրջանում են արտադրվել: Մենք մտածում ենք նաև այդ տանկերի արդիականացման ուղղությամբ»,- ասել է Գաբրիելյանը:
Նա նշել է, որ աշխատանքները տարվում են հետևյալ ուղղություններով՝ կատարելագործել կրակի կառավարման միջոցները, ներնել պաշտպանության միջոցներ, տարբեր եղանակային պայմաններում և օրվա տարբեր ժամերին հնարավորությունների ավելացման ուղղությամբ:

Армения будет производить часть технических средств, с помощью которых происходит модернизация танков Т-72. Об этом заявил 5 октября журналистам начальник отдела эксплуатации и планирования бронетанковой службы управления вооружений ВС Армении полковник Зорайр Габриелян.
По его словам, еще два года назад ВС думали над тем, какую концепцию модернизации танков выбрать. Выбор уже сделан, пишет Sputnik-Армения.
«Мы находимся на таком этапе переговоров, что конкретика связана с определенной секретностью. Работы уже идут. Речь идет не только о модификации «Б3», — сказал Габриелян.
В условиях развития техники, по его словам, неправильно делать акцент только на одном направлении модернизации. По словам Габриеляна, за последние 2 года армия пытается решить свои вопросы не только за счет сотрудничества с другими странами, но и за счет собственного научно-технического потенциала.
«Часть технических устройств на «Б3» будет армянского производства. Кроме модификации Т-72Б3, есть также танки Т-72А, которые более раннего производства. Мы думаем над модернизацией и этих танков», — отметил Габриелян.
Основные направления работы – усовершенствования средств управления огнем, внедрение средств защиты, увеличение возможностей работы в различных погодных условиях и в любое время суток.
«Я надеюсь, в ближайшее время, информация об этих работах будет опубликована», — сказал Габриелян.
8 октября в армянской армии отмечается День танкиста.
Т-72Б3 является глубокой модернизацией танков Т-72 и Т-72Б и превосходит своих предшественников по всем показателям. Танк обладает более мощным двигателем мощностью до 900 лошадиных сил, вооружением, а также современными цифровыми системами стабилизации вооружения, наблюдения и прицеливания.