Հայաստանը դիվանագիտական հարաբերություններ է հաստատել Գամբիայի հետ: Հոկտեմբերի 9-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության նախարարական 35-րդ համաժողովի շրջանակներում Հայաստան ժամանած Գամբիայի արտաքին գործերի, միջազգային համագործակցության և արտերկրում բնակվող գամբիացիների հարցերով նախարար Մամադու Թանգարայի հետ:
Հանդիպման ընթացքում Հայաստանի և Գամբիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները ստորագրել են դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու վերաբերյալ արձանագրություն` համոզմունք հայտնելով, որ այն խթան կհանդիսանա երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով փոխգործակցության զարգացման համար, հայտնում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Նախարար Մնացականյանը նշել է, որ հայկական կողմը մեծ կարևորություն է տալիս աֆրիկյան մայրցամաքի երկրների հետ համագործակցությանը՝ որպես այս ուղղությամբ կապերի զարգացման կարևոր հարթակ նշելով բազմակողմ ձևաչափերը, մասնավորապես՝ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունը: Այս համատեքստում Զոհրաբ Մնացականյանը և Մամադու Թանգարան մտքեր են փոխանակել ՖՄԿ նախարարական 35-րդ համաժողովի օրակարգի շուրջ:

Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян встретился с министром иностранных дел и международного сотрудничества Гамбии Мамаду Тангарой, который прибыл в Армению для участия в 35-й министерской конференции Франкофонии. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
В ходе встречи главы внешнеполитических ведомств Армении и Гамбии подписали протокол об установлении дипломатических отношений между двумя странами, выразив убежденность, что это станет стимулом для развития двустороннего и многостороннего сотрудничества.
Мнацаканян отметил, что армянская сторона придает большое значение сотрудничеству с африканским континентом, в качестве важной платформы для развития связей в этом направлении, отмечая многосторонние форматы, в частности, Международную организацию Франкофонии. В этом контексте Мнацаканян и Тангара обменялись мнениями по повестке дня 35-й министерской конференции МОФ.
В Ереване 11 октября открывается 17-й саммит Международной организации Франкофонии.
Саммит пройдет под лозунгом «Жить вместе», символом саммита избран гранат. Для участия в саммите в Армению прибыли главы 38 стран, в том числе президент Франции Эмманюэль Макрон и премьер Канады Джастин Трюдо с супругами.