Ֆրանկոֆոն երկրները պետք է համախմբվեն ոչ միայն իրենց ճառերի շուրջ, այլ ապագայի շուրջ, որը ցանկանում են կառուցել: Այդ մասին ՖՄԿ գագաթնաժողովում իր ելույթի ժամանակ հայտարարել է Կանադայի վարչապետ Ջասթին Տրյուդոն։
«Ցանկանում եմ խորին շնորհակալությունս հայտնել այս հրաշալի երկրի՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին և հայ ժողովրդին, այս երկրին, որը ստանձնեց հյուրընկալել Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովը»,- ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Կանադայի վարչապետը խոսել է նաև աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի մասին։ Նրա խոսքով՝ Հայաստանն այն երկիրն է, որի ժառանգն ու ներկայացուցիչն էր այդ մեծ մարդը։ «Ես չեմ կարող չարտահայտել իմ խորը կարեկցանքը մեծ մարդուն՝ Շառլ Ազնավուրին, ում անչափ սիրում էի։ Բոլորս, ամբողջ ֆրանկոֆոն աշխարհը համախմբվեց և հարգանքի տուրք մատուցեց Շառլ Ազնավուրին։ Նա մանրամասն տեսնում էր մեր լեզվի բոլոր նրբերանգները , մեր մշակույթների բոլոր նրբությունները։ Ես տեսնում եմ, որ նույն ոգին առկա է նաև այստեղ»,- նշեց Ջասթին Տրյուդոն։
Նա ասել է նաև՝ բնավ չի նշանակում, որ ֆրանկոֆոն երկրներն ամեն ինչի շուրջ համաձայն են, բայց միասին կարողացել են ստեղծել մի տիրույթ, որտեղ առաջնորդվում են միմյանցհանդեպ հարգանքով, մի տիրույթ, որտեղ պետությունները կարող են զարգանալ, լսել իրար և այդ ամենը ֆրանսերենով։
«Ձեր երկիրն ունենա 90 մլն կամ 9 մլն բնակչություն, դուք լիիրավ անդամ եք մեր կազմակերպության»,- ասել է նա։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Երևանում Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության 17-րդ գագաթնաժողովի հանդիսավոր բացման արարողության ժամանակ իր ելույթը սկսել է անսահման ցավն արտահայտելով լեգենդար շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի մահվան կապակցությամբ:Վարչապետն առաջարկել է նրա հիշատակը մեկ րոպե լռությամբ հարգելու փոխարեն, նրա հիշատակը տոնել ջերմ ծափահարություններով և ողջունել Շառլ Ազնավուրի հավերժական ներկայությունը։

11 Октябрь 2018 - 12:31 AMT
Страны Франкофонии должны консолидироваться не только вокруг речей, но и будущего, которое хотят построить. Об этом заявил на саммите Франкофонии в Ереване 11 октября премьер-министр Канады Джастин Трюдо.
«Хочу выразить благодарность премьер-министру этой замечательной страны Республики Армения – Николу Пашиняну и армянскому народу, этой республике, которая приняла 17-й Саммит Международной организации Франкофонии», – сказал Трюдо в начале своей речи.
Премьер Канады воздал также дань уважения памяти ушедшего из жизни 1 октября всемирно известного французского шансонье армянского происхождения Шарля Азнавура. По словам Трюдо, Армения – страна, представителем и носителем наследия которой был этот великий человек, пишет Panorama.am.
«Я не могу не выразить свои глубокие соболезнования в связи со смертью Шарля Азнавура, которого я безмерно любил. Все мы, весь франкофонный мир, консолидировались и воздали дань уважения памяти Шарля Азнавура. Он видел все тончайшие оттенки нашего языка, все оттенки наших культур. Я вижу, что тот же дух царит здесь», – сказал Трюдо.
Он отметил также, что нельзя, конечно, утверждать, что страны Франкофонии согласны друг с другом по всем вопросам без исключения, но им удалось вместе создать пространство, где они руководствуются взаимным уважением, где государства могут развиваться, слышать друг друга.
«Вы полноценный член нашей Организации – независимо от численности населения вашей страны – будь то 9 млн или 90 млн» – сказал он.