Լեզուները հրաշալի կամուրջ են քաղաքակրթությունների միջև: Այդ մասին հայտարարել է Լիբանանի նախագահ Միշել Աունը Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովում իր ելույթի ժամանակ:
«Ես շատ հպարտ եմ մասնակցելու այս գագաթնաժողովին՝ հաշվի առնելով այն կապերը, որ կապում են մեր երկու երկրներին»,-ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը:
Նա առանձակի կարևորել է լեզուներ սովորելու հարցը. «Մեկից ավելի լեզուներ իմանալը բազմապատկման նշան է, կարծում եմ, որ ֆրանկոլիբանանյան համատեղությունը մեծագույն հարստություն է։ Ես հնարավորություն ունեմ մտածել ֆրանսերեն, երբ խոսում եմ ֆրանսիացիների հետ։ Սովորել եմ իտարելեն, որ Պապի հետ խոսեմ, իսպաներեն, որ մորս հետ խոսեմ, անգլերեն, որ մորաքրոջս հետ խոսեմ, և ֆրանսերեն, որպեսզի ինքս իմ հետ խոսեմ»։
«Ֆրանկոֆոնիայի ներկայությունը Միջին Արևելքում ևս մեկ անգամ հաստատում է մեզ միացնող կապերը։ Ֆրանկոֆոնիան ավելի քան երբեք, պետք է հաստատի միասին ապրելու իր գերագույն արժեքը։ Մի հասարակության մեջ, որտեղ որ գտնվում են մահմեդականներ, քրիստոնյաներ, Լիբանանը հանդիսանում է յուրահատուկ օրինակ՝ ստեղծելու հանդուրժողականության կազմակերպություններ և տարածելու դրանք աշխարհի շուրջ»,-ասել է Լիբանանի նախագահը։
Լիբանանի նախագահը խոսել է նաև Շարլ Ազնավուրի մասին՝ նշելով, որ նա հարյուր տոկոսով և հայ է, և ֆրանսիացի։«Լիբանանի բնակչությունը և անձամբ ես խորը վիշտ ենք ապրում Ազնավուրի կորստի հետ կապված։ Կցանկանայի հորդորել բոլորիս՝ շատ մեծ ուշադրությամբ հետևել այս հրաշալի գանձին և փոխանցենք այն հետագա սերունդներին»,- եզրափակել է ելույթը Միշել Աունը։

Языки – прекрасный мост между цивилизациями. Об этом заявил в своей речи на саммите Франкофонии в Ереване президент Ливана Мишель Аун.
«Я очень горд участвовать в этом саммите – с учетом связей между двумя нашими странами»,- отметил он.
«Знание более одного языка – знак умножения, я думаю, что владение французским и ливанским является величайшим богатством. У меня есть возможность думать по-французски, когда я разговариваю с французами. Я учил итальянский, чтобы говорить с Папой, испанский, чтобы говорить с матерью, английский – чтобы говорить с тетей, французский – чтобы говорить сам собой», – сказал Аун, пишет Panorama.am.
«Присутствие Франкофонии на Ближнем Востоке еще раз подтверждает связи, которые нас объединяют. Франкофония, более чем когда-либо, должна подтвердить нашу высшую ценность – жить вместе»,- добавил он.
Президент Ливана воздал также дань уважения памяти всемирно известного французского шансонье армянского происхождения Шарля Азнавура.