ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդունել է Հայաստանի կառավարության հրաժարականը, նա ստորագրել է համապատասխան հրամանագիրը:
«Հիմք ընդունելով Սահմանադրության 130-րդ հոդվածը՝ ընդունել Կառավարության հրաժարականը», – ասված է նախագահի ստորագրած հրամանագրում։
Հոկտեմբերի 16-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարական է տվել։ Նա ուղիղ եթերում իր ուղերձում նշել է, որ հրաժարականի նպատակը Թավշյա հեղափոխությունն ավարտին հասցնելն է։«Այս հրաժարականի նպատակը ձեր առաջ ստանձնած պատասխանատվությունից փախչելը չէ, այլ ընդհակառակը՝ մեր միասին իրականացրած Թավշյա հեղափոխությունն ավարտին հասցնելն է ԱԺ արտահերթ ընտրությունների միջոցով և ամբողջ իշխանությունը ժողովրդին վերադարձնելու միջոցով», – ասել է Փաշինյանը։
Ըստ Փաշինյանի ծրագրի երկու անգամ անընդմեջ խորհրդարանը չի ընտրի վարչապետ, որից հետո կլուծարվի օրենքի ուժով։ Դեկտեմբերին կանցկացվեն ԱԺ արտահերթ ընտրություններ:

Президент Армении Армен Саркисян подписал указ о принятии отставки правительства. Об этом сообщает пресс-служба президента РА.
Президент подписал указ, руководствуясь ст. 130 Конституции РА.
Ранее Никол Пашинян подал в отставку с поста премьера Армении. Таким образом, Пашинян сдержал данное ранее обещание о том, что покинет пост премьера до 16 октября.
Пашинян пошел на этот шаг ради внеочередных выборов в парламент РА. Премьер в своем обращении отметил, что цель отставки в завершении процесса бархатной революции в Армении.
Ранее большинство депутатов парламента Армении поддержали намерение Пашиняна провести в декабре досрочные парламентские выборы и пообещали не выдвигать после отставки Пашиняна кандидатов на пост премьера.