18 Հոկտեմբեր 2018 - 10:04 AMT
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը կարծում է, որ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը, եթե ինչ-որ շրջադարձ էլ անի արտաքին քաղաքականության ոլորտում, ապա միայն մեղմ տարբերակով:
«Մեր իրավիճակում բարդ է փոխել մոտեցումները: Մենք կոնկրետ ռազմաքաղաքական դաշինքի (ՀԱՊԿ, խմբ.) անդամ ենք և դրան տեսանելի այլընտրանք չկա: Կարծում եմ, եթե լինեն էլ էլ որոշ շրջադարձեր, ապա դա կարվի շատ մեղմ ձևով, ինչ-որ ժամանակային ինտերվալի հաշվարկով»,-ասել է Քոչարյանը ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում:
Քոչարյանը կարծում է, որ նախկինում Փաշինյանը ծայրհեղական մոտեցումներ ուներ քաղաքականության մեջ: «Բայց մի բան է լինել ընդդիմություն և խոսել այն մասին, որ ռազմակայանը պետք է դուրս բերվի Հայաստանից, պետք է անդամակցել ՆԱՏՕ-ին և այլն: Բայց այլ բան է, երբ դու անմիջական պատասխանատվություն ես կրում անվտանգության, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման համար: Դու սկսում ես ավելի ռեալ նայել, թե ինչ ես անելու,-հավելել է Քոչարյանը:
Ըստ նրա, այլ հարց է, թե որքանով է դա անկեղծ: «Եթե դու 20 տարի այլ կերպ ես մտածում և վստահ էիր, որ իրավացի ես, ակնհայտ է, որ մի օրում չես փոխելու հայացքներդ 180 աստիճանով»,-ասել է նախկին նախագահը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե տեսնում է նա արդյոք Ռուսաստանից հեռանալու փորձեր, Քոչարյանը կատակել է. «Վերջերս Comedy club-ը հետաքրքիր տեսարան ցույց տվեց Երևանում, երբ մի քանր երկրներ քննարկում են իրենց հարաբերությունները: Շատ դիպուկ և հումորով նկարագրված էր այն, ինչ հիմա է կատարվում և այն, ինչ, հավանաբար, լինելու է առաջիկա 2-3 տարում,-ասել է Քոչարյանը:
Մինչ իշխանության գալը Նիկոլ Փաշինյանը, լինելով ընդդիմադիր դաշտում, կասկածի տակ էր դնում ԵՏՄ-ին ՀՀ անդամակցությա նպատակահարմարությունը, սակայն, վարչապետ ընտրվելուց հետո հայտարարեց, որ դա բխում է ՀՀ շահերից: Նա նաև հայտարարել է, որ նոր իշխանությունները ոչ մի կտրուկ աշխարհաքաղաքական շրջադարձ չեն անելու:

18 Октябрь 2018 - 09:10 AMT
Бывший президент Армении Роберт Кочарн считает, что исполняющий обязанности премьера Армении Никол Пашинян если и пойдет на разворот во внешнеполитическом курсе страны, то только в мягкой форме.
«Сложно в нашей ситуации резко менять подходы. Мы находимся в конкретном военно-политическом союзе (ОДКБ – ред.), и какой-то видимой альтернативы этому нет. Я думаю, что если и будут некоторые развороты, то они будут делаться в мягкой форме в расчете на некий временной интервал», — сказал Кочарян в интервью РИА Новости.
Он считает, что раньше у Пашиняна были радикальные подходы к политике. «Но одно дело быть в оппозиции и говорить о том, что военные базы надо выводить из Армении, надо вступать в НАТО и все прочее. И другое дело, когда ты несешь прямую ответственность за безопасность, за урегулирование карабахской проблемы. Ты приземляешься и начинаешь реально смотреть на то, что ты будешь делать», — добавил Кочарян.
По его словам, другой вопрос, насколько все это будет искренне. «Если ты 20 лет думал совершенно по-другому и был убежден в своей правоте, очевидно, что за день ты не поменяешь свои взгляды на 180 градусов», — отметил экс-президент.
Отвечая на вопрос, видит ли он попытки отойти от сотрудничества с Россией, Кочарян отшутился. «Недавно Comedy club показал в Ереване очень интересную сценку, когда несколько стран обсуждают свои взаимоотношения. Очень метко и с юмором описывают то, что происходит сейчас, и то, что, вероятнее всего, будет происходить в ближайшие два-три года», — добавил Кочарян.
До прихода к власти Пашинян ставил под сомнение целесообразность членства Армении в ЕАЭС. Однако после избрания премьером заявил, что участие в этом интеграционном объединении отвечает интересам республики. Он также заявил, что никаких внешнеполитических реверсов новые власти делать не будут.