Ամերիկացի գրող Ջորջ Մարտինը, որը հայտնի «Սառույցի և կրակի» սագայի հեղինակն է և որի մոտիվներով է նկարահանվել «Գահերի խաղը», բացահայտել է գրքի ու էկրանավորման գլխավոր գաղափարը:
Հեղինակը հաստատել է այն տեսակետը, որ Վեսթերոսին մոտեցող ձմռան նախակերպարը եղել է Երկիր մոլորակի գլոբալ տաքացումը: Ըստ Մարտինի, «Գահերի խաղի» գլխավոր գաղափարն այն է, որ կերպարները զբաղված են իրենց անձնական նպատակներով, ուշադրություն չդարձնելով ահագնացող աղետին, գրում է Lenta.ru-ն The New York Times-ի վրա հղումով:
«Վեսթերոսի բնակիչները զբաղված են անձնական պառակտումներով, պայքարելով իշխանության, կարգավիճակի ու հարստության համար: Նրանք այնքան են ընկղմված այդ ամենի մեջ, որ անտեսում են գլխավոր սպառնալիքը՝ «ձմեռը մոտենում է», որը կարող է ոչնչացնել նրանց բոլորին և ամբողջ աշխարհը: Եվ դա է այն գլխավոր նմանությունն այն ամենի հետ, ինչ կատարվում է մեր մոլորակում, որտեղ մենք զբաղված ենք մեր խնդիրներով: Մենք վիճում ենք կարևոր հարցերի մասին՝ միջազգային քաղաքականության, ներքին քաղաքականության, քաղաքացիական իրավունքների և պարտավորությունների, սոցիալական արդարության: Բոլոր այդ բաները կարևոր են, սակայն, քանի դեռ մենք զբաղված ենք դրանով և այդ հարցերի վրա ենք ծախսում մեր ուժերը, կլիմայական փոփոխությունները չեն անհետանում,-պարզաբանել է Մարտինը:
Գրողը նշել է, որ այսօր հանրությանը հուզող ոչ մի կարևոր խնդիր վաղը չի ունենա ոչ մի նշանակություն, եթե մենք բոլորս մեռնենք, իսկ մեր քաղաքները հայտնվեն օվկիանոսի հատակում:
Օգոստոսին Մարտինը պարզաբանել էր, թե ինչու է պետք սպանել ստեղծագործությունների գլխավոր հերոսներին: Նա ասել էր, որ իրեն այդ գաղափարը տվել է «Մատանիների տիրակալը» վեպի հեղինակ Ջոն Ռոնալդ Ռուել Տոլկինը:

Американский писатель Джордж Мартин, создатель саги «Песнь льда и пламени», по мотивам которой снят сериал «Игра престолов», раскрыл главную идею книг и экранизации.
Литератор подтвердил догадки о том, что прообразом наступающей на мир Вестероса зимы является глобальное потепление на Земле. По словам Мартина, главная проблема в «Игре престолов» заключается в том, что персонажи преследуют личные цели, не обращая внимания на надвигающуюся катастрофу, пишет Lenta.ru со ссылкой на The New York Times.
«Жители Вестероса участвуют в своих частных распрях, сражаясь за власть, статус и богатство. И они настолько погружены в это, что игнорируют угрозу, — «зима близко» — которая может уничтожить их всех и весь мир. И это всеобъемлющая аналогия с тем, как мне кажется, что происходит с нашей планетой, на которой мы участвуем в собственных распрях. Мы спорим о важных вещах — международной политике, внутренней политике, гражданских правах и обязанностях, социальной справедливости. Все эти вещи важны. Но пока мы разрываемся между ними и тратим силы, угроза климатических изменений никуда не уходит», — объяснил Мартин.
Писатель подчеркнул, что ни одна важная проблема, которой сегодня занято общество, не будет иметь никакого значения, если мы все умрем, а наши города окажутся на дне океана.
В августе Мартин объяснил, зачем нужно убивать главных героев в произведениях. Литератор подчеркнул, что его на эту идею натолкнул автор «Властелина колец» Джон Рональд Руэл Толкин.