ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարությունը հաստատում է, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի ղեկավարության միջև հաստատվել է օպերատիվ կապ: Այդ մասին լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասել է ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանը՝ հավելելով, որ դա «իսկապես գործող կապ է»:
«Այո, օպերատիվ կապը հաստատվել է: Օպերատիվ կապի հաստատումը պետք է դիտարկել այն տեսանկյունից, որ այն ուղղված է խաղաղության մթնոլորտի ձևավորմանն ու ամրապնդմանը», – ասել է Նաղդալյանը, հայտնում է Aysor.am-ը:
Անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյոք հոկտեմբերի 23-ին ՊԲ հարավարևելյան ուղղությամբ հակառակորդի կրակոցից ժամկետային զինծառայողի վիրավորման դեպքից հետո կապի կիրառում եղե՞լ է՝ ԱԳՆ մամուլի քարտուղարը պատասխանել է. «Երեկ կապի կիրառելիության հետ կապված, ասեմ, որ կապը հաստատվել է ոչ թե հանրային հայտարարության համար, դա իսկապես գործող կապ է»:
Հոկտեմբերի 23-ին՝ ժամը 12:10-ի սահմանում, ՊԲ հարավարևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում, հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցից, հրազենային վիրավորում է ստացել ժամկետային զինծառայող, 1999թ. ծնված Հայկ Գրիգորիի Սարգսյանը:

24 Октябрь 2018 - 08:41 AMT
Министерство иностранных дел Республики Армения подтверждает, что между руководством Армении и Азербайджана установлена оперативная связь. Об этом заявила 24 октября на брифинге пресс-секретарь МИД Армении Анна Нагдалян, отметив, что это «действующая связь».
«Могу сказать только одно: оперативная связь установлена. Установление оперативной связи следует рассматривать с точки зрения того, что она направлена на формирование и укрепление атмосферы мира», – сказала пресс-секретарь МИД.
Ранееисполняющий обязанности премьер-министра Армении Никол Пашинян заявил, что между руководством Армении и Азербайджана налажена надежная оперативная связь.«С азербайджанской стороной, как и договаривались, налажена надежная оперативная связь. Можно сказать, что любая информация за полчаса будет доведена до сведения президента Азербайджана. Если информация будет с их стороны, то дойдет до нас за тот же срок», – заявил Пашинян.